Ferhat Tunç hakkında bir soruşturma daha

Ferhat Tunç hakkında bir soruşturma daha

Sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla dava açılan sanatçı Ferhat Tunç’a bir soruşturma daha açıldı

Sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, hakkında ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla dava açılan ve İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yakalama kararı çıkartılan sanatçı Ferhat Tunç hakkında bir soruşturma daha açıldı. Sanatçının, sosyal medyada “Barış Pınarı Operasyonu’na karşı “#SavaşaHayır” etiketiyle yaptığı paylaşımlar da soruşturma kapsamına alındı.

Savcılık tarafından Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Tunç’un ifadesinin alınması istendi. Ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma kapsamında, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince sanatçının evinin aranmasına karar verildi.

“Savaş başlatmak akıl işi değil” demek suç!

Tunç’un ‘suç’ sayılan paylaşımı ise şöyle:

“Korku ve yalan üzerinden yürütülen politikalarla, Suriye’de asıl tehdidin IŞİD olduğu gerçeğini unutup Kürtlerin ve diğer halkların kazanımlarını, yaşam alanlarını hedefleyen bir savaş başlatmak akıl işi değil. Dünyanın vicdanı bu kör gidişata mutlaka ‘dur’ diyecek.”

Soruşturma kararının 17 Ekim’de alındığını ve bugün kendilerine tebliğ edildiğini belirten Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu, evde şuana kadar herhangi bir arama yapılmadığını söyledi. Hopikoğlu, “Tunç’un yaptığı paylaşım suç unsuru olabilecek bir paylaşım değildir. Avukatı olarak soruşturmanın davaya dönüşecek bir şey olmadığını belirterek, itirazda bulunduk” dedi.