Ferhat Tunç hakkında verilen hapis cezası onandı

Sanatçı Ferhat Tunç’a verilen 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı

Sosyal medya hesabında 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle sanatçı Ferhat Tunç hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen hapis cezası onandı.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Tunç’a verilen 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Kararı değerlendiren Tunç, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şiiri, müziği yasaklayan bir ülkeden sanatçıları ötekileştirmeyen yepyeni bir Türkiye’ye kavuştuk” dediğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bu, Erdoğan’ın dünkü sözleri. Bugünse İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, hakkımda ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla verilen 2 yıllık hapis cezasını onadı. Şaşırmadım. Halihazırda iktidarın muhalif düşünceye, sanata ve sanatçıya düşmanlığını kollayan bir yargı sistemi olduğunun farkındayız. Hakim, savcı yok; iktidarın muhalif avcıları var. Kırk senedir neden sanat yaptığımın, nasıl yaptığımın farkındayım ve hiçbir karar bu kararlılığımı durduramaz. Böyle kararlar bireysel değil. Hepimizin hakkı, hukuku için daha çok mücadele etmeliyiz. Sadece bu ülkenin bunu hak etmediği için üzgünüm.”