Filistinlilere yaşam hakkı tanınmıyor

Filistinlilere yaşam hakkı tanınmıyor

Filistinlilerin evlerini, okullarını sorgusuz sualsiz yıkan Siyonist İsrail, Filistinlilerin imar izni başvurularının tamamını reddediyor.

El Halil şehrinin güneyindeki Yatta kasabasında, yakınlarında okul bulunmayan köy çocukları için inşa edilen bir ilkokul hiçbir bildirim yapılmadan ve gerekçe sunulmadan yıkıldı. Yine geçtiğimiz hafta Doğu Kudüs’te yaşayan üç aile kendi evlerini yıkmak zorunda kaldı. BDS Türkiye twitter hesabında yapılan açıklamada “3 aile işgal rejimi tarafından kendi evlerini yıkmaya zorlandı. Aileler bunu yapmadığı takdirde işgal güçleri evleri güç kullanarak yıkıyor ve arkasından yıkım parası talep ediyor” demişti.

Gazze’de pek çok aile evini terk etmek zorunda kalırken evleri tahrip edilen Filistinliler  derme çatma bir şekilde kışın kötü hava koşullarından  korunmaya çalışıyor.

 İmar izni taleplerinin yüzde 98 ret!

İnsan hakları örgütü Bimkon’un verilerine göre, Siyonist İsrail kontrolü altındaki Batı Şeria’nın “C bölgesi”nde 2016-2018 yıllarında Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının yüzde 98’inden fazlasını reddedildi. Bimkom’un verileri, Filistin toprakları üzerindeki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerini her geçen gün genişleten İsrail’in, Filistinlilerin kendi arsalarına evlerini inşa etmesine izin vermediğini bir kez daha ortaya koydu.

“C Bölgesi” Nedir?

Filistin ile işgalci İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, güvenliği ise İşgalci İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini kapsayan “C bölgesi”nin idare ve güvenliği İsrail’e bırakılmıştı.
Yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin sadece geçen yıl Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait 521 evi “ruhsatsız” olduğu veya “C bölgesi”nde inşa edildiği gerekçesiyle yıktığını belirtiyor.