Finlandiya’da ‘kölelik’ dayatmasına karşı 100 bin kişi grevde

Finlandiya’da sanayi işçileri greve çıktı. Patronların yılda 24 saat ücretsiz çalışma ve düşük zam dayatması nedeniyle sonuçsuz kalan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ardından onbinlerce sanayi işçisi bugünden itibaren greve çıktı.

Postacıların grevinin farklı sektörlerdeki işçilerin dayanışma grevleriyle büyüyerek kazanımla sonuçlandığı Finlandiya’da bugün sanayi işçileri greve çıkıyor. Sanayi patronlarıyla sendikalar arasında devam eden toplu iş sözleşmeleri (TİS) görüşmelerinde uzlaşmaya varılmaması üzerine 100 bin emekçi, bugün saat 6.00’dan itibaren greve başladı.

Murat Kuseyri’nin Evrensel’de yer alan haberine göre Finlandiya ve İskandinavya ülkelerinde sanayi iş kollarındaki sözleşmeler diğer sektörlerde çalışan işçiler ve emekçiler için de büyük önem taşıyor.

Diğer işkollarındaki sendikalar, sanayi sektöründe toplu sözleşmelerin sona ermesini bekliyor ve aynı oranda zam talep ediyor.

YILDA 24 SAAT ÜCRETSİZ ÇALIŞMA

Grevin nedeni işverenlerin çalışanlara yılda 24 saat ücretsiz çalışmalarını dayatmaları. 2016 yılında işverenler, dünya piyasasında “diğer tekellerle rekabet” edebilmeleri için çalışanların “fedakarlık” yapmasını istemişlerdi.

Sendikalar, patronların dayatmalarına boyun eğmiş ve yılda 24 saat ücretsiz çalışmayı kabul etmişti. Bu yılın Ekim ayında başlayan yeni toplu sözleşme görüşmelerinde işverenler, 24 saat ücretsiz çalışma uygulamasına devam edilmesini isterken sendikalar karşı çıktı.
Sanayi patronları, uygulamanın kaldırılması durumunda üretim maliyetinin yüzde 4 oranında artacağını iddia ediyor.

DİĞER SEKTÖRLERDEKİ İŞÇİLER DAYANIŞMA GREVLERİNE ÇIKIYOR

Memurları örgütleyen Pro ve üst düzeydeki memurları üyesi olduğu YTN federasyonları da, işçilerle birlikte 9 Aralık’tan itibaren 3 gün greve gideceğini açıkladı. Teknoloji sanayisi, teknik servis ve bakım, cam, kimya, lastik, orman ve maden sektörlerindeki işçi ve memurlar greve katılacak.

İnşaat İşçileri Federasyonu ve Elektrikçiler Federasyonu’nun sanayi çalışanlarının taleplerini desteklediklerini ve greve gideceklerini açıklamalarıyla greve gidecek emekçilerin sayısı 100 bine yükseldi.

Ayrıca sosyal medyada #StopKiky24 etiketiyle grevle dayanışma mesajları paylaşılıyor.

ORMAN SEKTÖRÜ’NDE PATRONLARDAN LOKAVT

Orman sektöründeki patronlar, sendikanın grev kararı almasına lokavt ilan ederek misilleme yaptı. 6 gün devam edecek olan lokavt süresince orman işçileri çalışamayacak ve kendilerine ödeme yapılmayacak.

Finlandiya’da geçen ay posta çalışanlarının ücretlerinin düşürülmesine karşı başlattığı ve diğer sektörlerdeki işçilerin desteklediği grev işverenin geri adım atması üzerine sona ermişti. Grev, belediyeler ve kamu kurumlarından sorumlu Devlet Bakanı SirpaPaatero ve Başbakan AnttiRinne’nin istifalarına yol açmıştı.