Fransa büyük bir grev dalgasına hazırlanıyor

Fransa, büyük bir grev dalgasına hazırlanıyor

Fransa’da sendikalar 5 Aralık’tan itibaren tüm önemli sektörlerde sürdürülebilir greve gidiyor. Hedef emeklilik reformu. Ulaşımda kara gün yaşanması bekleniyor

Fransız hükümeti mevcut emeklilik sistemindeki 42 özel rejimi, puanlı tek bir sistem haline getirmek istiyor. Çok sayıda meslek dalı, sahip oldukları emeklilik avantajlarını kaybetmekten endişe ediyor.

13 Eylül’deki tarihi grevin ardından sendikalar 5 Aralık’ta emeklilik reformuna karşı genel grev gitme kararı aldı. Grev bu kez sürdürülebilir şekilde olacak. Unsa, FO, CGC, Solidaires ve SUD sendikalarının çağrısına CFE-CGC sendikası da katıldı.

Tren Bilet Satışları Şimdiden Durdu

Demiryolları kuruluşu SNCF’de 5 Aralık’tan itibaren süresiz ve sürdürülebilir grev bekleniyor. Şirket şimdiden 5- 9 Aralık tarihleri arasındaki bilet rezervasyonlarını tamamen durdurdu.

Paris’te Ulaşım Felç Olacak

Paris bölgesindeki toplu ulaşım araçları, 13 Eylül’deki grevde neredeyse tamamen durmuştu. Bu kez yine aynı kapsamda bir grev yaşanacağı tahmin ediliyor. Milyonlarca Parisli muhtemelen evlerine veya işlerine gitmek için alternatif yöntemler bulmak zorunda kalacak. Tüm işaretler çok sayıda metro ve bölgeler arası tren ağı RER hattının kapalı kalacağını gösteriyor.

Öğrenciler Ve Öğretmenler Sokaklara Çıkacak

Öğrenci ve öğretmen sendikaları emeklilik reformuna karşı greve gitme ve sokaklara çıkmaya çağırdı. Tüm temel eğitim sendikaları greve katılacak.

Avukatlardan Grev Kararı

Ulusal Barolar Konseyi, 5 Aralık’ta “ölü bir adalet günü” yaşatmaya çağırdı. Elektrik kurumu EDF çalışanları, emeklilikte özel rejimi savunmak için grevdeki yerini alacak.

Sarı Yelekliler Güçlü Katılım Çağrısında Bulundu

Bir yılı aşkın bir süredir sokakları terk etmeyen Sarı Yeleklilerden de bir açıklama geldi. Sarı Yeleklileri temsil eden Meclislerin Meclisi, 3 Aralık günü 600 delegenin katıldığı bir toplantıda greve ezici bir çoğunlukla katılma kararı aldı. Meclis, Sarı Yeleklileri eylemlerin merkezinde yer almaya çağırdı.

Greve katılacak sektörler bunlarla sınırlı değil. Hastaneler, otomobil sektörü, rafineriler ve çöp toplayıcıları da eylemlerdeki yerlerini alacak.