Fransa’da genel grev hayatı durdurdu

Fransa’da daha geç yaşta emekli olma veya emeklilik maaşlarında düşüş tercihiyle karşı karşıya bırakılan işçiler bugün genel greve gitti.

Son yılların en büyük grevi günlük hayatı felç etti. Milyonlarca işçinin greve gitmesi nedeniyle eğitim, ulaşım, çöp toplama ve sağlık hizmetleri gibi hayatın pek çok alanında hayat durma noktasına geldi. Genel greve ‘Sarı Yelekliler’ de katıldı.

HER YERDE GREV!

Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları iş bıraktı. Ülke genelindeki okulların yüzde 65’inde eğitime ara verildi. Paris’te 16 metro hattının 11’i hizmet vermezken, 5’inde aksamalar yaşandı. Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmadı. Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi.

YÜZ BİNLER SOKAKLARA AKTI!

Öte yandan başta başkent Paris olmak üzere milyonlarca işçi, emekçi ve öğrenci sokaklara çıkarak hükümeti protesto etti. Grev kapsamında yapılan eylemler, ülkenin en büyük işçi sendikası Genel İşçi Konfederasyonu başta olmak üzere çok sayıda işçi ve polis sendikasının yanı sıra “Sarı Yelekliler” tarafından da desteklendi.

Başkent Paris’te polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın etrafında barikat kurarak “güvenlik” önlemleri aldı. Başkentte güvenlik için 180’i motorlu 6 bin polis görevlendirildi. Başkent Paris’te polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın etrafında barikat kurarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Başkentte güvenlik için 180’i motorlu 6 bin polis görevlendirildi.

POLİS, BAZI İLLERDE GAZLA SALDIRDI

Başta Paris olmak üzere ülkedeki birçok kentte toplanan emekçiler ve gençlerle polis arasında ilk arbede haberi Lyon’dan geldi. Kentte toplanan göstericilere polis sis bombası ile müdahalede bulundu.

Nantes kentinde de 20 bin kişinin katıldığı gösteride de polis yürüyüş yapanlara biber gazıyla müdahale etti. Rennes kentinde de polis ile göstericilerin arasında gerginlik yaşandı.

EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELTİLMİŞTİ

Fransa’da şu anda özel sektör ve kamu sektöründe her birinin emeklilik yaşı ve koşulları farklı 42 ayrı emeklilik sistemi var ve Cumhurbaşkanı Macron bunları tek bir sistemde birleştirmek istiyor.

Yeni plana göre işçiler çalıştıkları her gün için ödüllendirilecek ve kazandıkları puanlar emekli olduklarında kendilerine çeşitli faydalar sağlayacak.

Fransa’da son 10 yılda emeklilik yaşı 60’tan 62’ye yükseltilmişti.

Ancak Fransa buna rağmen OECD üyesi ülkeler arasında hala emeklilik yaşının en düşük olduğu ülkelerden biri.

Yeni sistem, en iyi emeklilik koşullarına sahip gruplar arasında yer alan denizciler, hukukçular ve opera sanatçılarının bazı avantajlarını ellerinden alacak.

64 yaşından önce emekli olanlar ise yüzde 5 daha az maaş alacak.

Fransa, gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 14’ünü emekliliğe harcıyor. Bu dünyadaki en yüksek oranlardan biri. OECD verilerine göre Türkiye’de aynı oran yüzde 7,7.

Macron, Fransa’nın yaşlanan nüfusu nedeniyle bu reformu yapmanın kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Fransa’da yapılan bir ankete katılanların yüzde 75’i emeklilik sisteminde reforma ihtiyaç olduğunu kabul etse de yalnızca üçte biri mevcut hükümetin doğru değişiklikleri yapabileceğine inanıyor.

Ajanslar / 05 Aralık 2019