Fransa’da genel greve milyonlarca kişi katıldı

Fransa’da işçi ve emekçiler Macron hükümetinin emeklilik düzenlemesine karşı bugün genel greve çıktı. Milyonlarca insan sokaklara çıktı. Polis ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandı.

Fransa’da Emmanuel Macron hükümetinin milyonlarca emekçinin emeklilik hakkında kısıtlamaya neden olacak emeklilik reformu hazırlığı nedeniyle işçi ve emekçiler genel grevde.

Söz konusu düzenleme, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve gidenler arasında, Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

Grev nedeniyle ülke genelindeki okulların yüzde 65’inde eğitime ara verildi.

Paris’te 16 metro hattının 11’i hizmet vermezken, 5’inde ciddi aksamalar yaşanıyor. Banliyö trenleri ve otobüslerde de gecikmeler meydana geliyor.

Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmıyor. Ayrıca Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi.

Başkent Paris yanında diğer kentlerde de toplu taşımada büyük aksamalar yaşanıyor.

Greve katılan binlerce kişi Paris sokaklarında toplandı. AvEG-Kon’a bağlı ACTİT üyeleri de eyleme katılıyor.

Bordeaux kentinde de binlerce kişi sokaklara çıktı.

Polisin eylemlere saldırısı ile başlayan çatışmalar saatlerce sürdü.

MACRON BİR SÜRE YURTDIŞINA ÇIKMAYACAK

Bugün başta Paris’te olmak üzere ülke genelinde düzenlenen protestolarda eylemciler, Macron yönetiminin emeklilik reformundan vazgeçmesini talep ediyor.

Grevler, ülkenin en büyük işçi sendikası Genel İşçi Konfederasyonu başta olmak üzere çok sayıda işçi ve polis sendikasının yanı sıra sarı yelekliler tarafından da destekleniyor.

Başkentte eylemin yapılacağı güzergahtaki mağazalar kepenk açmadı.

Macron, grev ve eylemler nedeniyle yurt dışı ziyaretlerini erteledi.

Geleneksel olarak tepkilerini grev ve eylem yoluyla dile getiren Fransızlar, daha önce de birçok grev yaptı. Hafızalara kazınan 1995’te 3 hafta süren grevde ise hayat adeta durma noktasına gelmişti.

Bugün başlayan grevin 1995’tekinden daha geniş katılımlı olacağı tahmin ediliyor.