Fransa’dan Türkiye’ye çağrı: Suriye’de harekât planlarından vazgeç

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’de tek taraflı harekât planlarından duyduğu endişeyi dile getirerek, Ankara’ya bu plandan vazgeçme çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’de tek taraflı harekât planlarından duyduğu endişeyi dile getiren Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı  açıklamada, Ankara’ya Suriye’de tek taraflı harekât planlarından vazgeçme çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Fransa, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda tek taraflı harekât gerçekleştireceği yönündeki haberlerden büyük endişe duyuyor. Bu bağlamda Türkiye’yi, IŞİD’e karşı mücadele yürüten uluslararası koalisyonun çıkarlarına aykırı olan bu girişimden vazgeçmeye çağırıyoruz. Tek taraflı atılacak olan her türlü adım, sığınmacıların daimi ikamet yerlerine güvenli bir şekilde ve gönüllü olarak dönmeleri için gerekli şartların oluşmasını imkansız hale getirecek olan ciddi insani sonuçlara yol açabilir. Bu yöndeki adımlar bölgedeki istikrarı, ayrıca teröre karşı azimle mücadele etmek ve yerli halkın haklarını koruyarak normal yaşam şartlarına dönüşü sağlamak adına DSG ile yan yana hareket ederek askeri eylemler, insani yardım kampanyaları ve istikrar önlemleri ile sahada sarf ettiğimiz çabaları olumsuz etkileyecek” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: M.A