Gazetecilik suç değildir ‘Emre Orman gazetecidir’

Özgür Basın Çalışanları, geçtiğimiz perşembe günü tutuklanan gazeteci Emre Orman için bir araya gelerek, gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Sosyal medya paylaşımları ve yaptığı haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan gazeteci Emre Orman için dün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Musa Piroğlu, CHP Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Emre Orman’ın avukatı Kerem Karakurt, sosyal medyada oynadığı bir oyunun ekran görüntüsünün alınarak ‘örgüt propagandası’ suçu olarak dosyaya konulduğunu kaydederek, “Bir haber yapılıyor ve Emre paylaşıyor. Kendine ait sözler değil ancak tutuklama gerekçesi olarak dosyaya konuyor. Asıl gerekçe ‘bir daha yazma, yapma. Basın özgürlüğü yok’ diyorlar” dedi.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise gazeteci Emre Orman’ın gazeteciliğine tanık olduğunu ifade ederek “Yargı bu iktidarın talimatları doğrultusunda karar veriyor. Bu ülkede haktan, hukuktan, yasaya uygunluktan bahsedilemez hale gelindi. Eğer özgür basındaysanız yaptığınız her şey suç, paylaşım suç ve anında yargı eliyle cezaevine tıkılıyorsunuz. Çünkü bu ülkede gerçeklerin açığa çıkmasını istemeyen bir iktidar var. Çünkü gerçeklerin sonlarını getireceğini biliyor iktidar. Ama şunu herkes bilsin ki ne basın emekçileri ne de toplumsal muhalefet asla susmayacak. Hiçbir baskı ne basını ne de halkı susturmayacak” ifadelerini kullandı.