Gezi 6 Yaşında: Gezi Direnişi Abbasağa Parkı’nda Anıldı

 

Taksim Dayanışması, Gezi Direnişi’nin altıncı yılında “Gezi 6 Yaşında” adıyla Abbasağa Parkı’nda etkinlik düzenledi. Etkinlikte, 24-25 Haziran’da Gezi Duruşması’na katılımın ve bu davanın Gezi’yi, geleceği yargılamak olduğunun vurgusu yapıldı.

Etkinlik öncesinde Abbasağa Parkı, kızıl bayraklarla, Gezi şehitlerinin fotoğraflarıyla, Gezi Direnişini Savunuyoruz pankartlarıyla donatıldı.

Alanda Kaldıraç, Emek Partisi, Halkevleri, Öğrenci İnisiyatifi, Kadın Savunma Ağı, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Proleter Devrimci Duruş, Toplumsal Özgürlük Partisi, Karadeniz İsyandadır stant açtı. Örgütler, alanlarda bildirilerini ve yayınlarını da dağıttı.

Şebnem Sönmez’in sunuculuğunu yaptığı etkinlikte Volkan Kesanbilici, Ahmet Şık, Gezi Aileleri adına Sami Elvan, Ali Şeker, Gezi Davası avukatları Ebru Erginbay ve Özgür Karadeniz, Melda Onur, Cem Yakışkan ve Taksim Dayanışması adına Can Atalay ve Tayfun Kahraman konuşma yaptı. Bunun yanı sıra, Jehan Barbur, Gezi Aileleri, Orhan Alkaya, Rutkay Aziz, Hüsnü Arkan, Levent Üzümcü, Genco Erkal ve Barış Atay Gezi’ye desteklerini açıkladıkları videolar ekranda gösterildi.

Volkan Kesanbilici konuşmasında Gezi şehitlerinden Ahmet Atakan için katillere hala bir dava açılmamışken Gezi’yi ikinci kez yargılamalarının vurgusunu yaptı. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar fakat her geçen gün Gezi ruhuna daha çok ihtiyacımız var diyen Kesanbilici, Gezi ruhuyla aynı şeklide mücadeleye etmeye devam edeceğiz şeklinde sözlerini bitirdi.

Ahmet Şık konuşmasında herkesi Silivri’ye beklediklerini belirterek şu anda tutuklu bulunan Sırrı Süreyya Önder’e selam gönderdi.

Melda Onur, Gezi’nin hala birileri için kabus olduğunu vurgularken “Gezi birilerinin parmak sallamasına tahammül edemeyenlerin belki de son zamanlarda ilk kez bir araya gelişi ve birilerinin bitiş döneminin başlangıcıdır” diyerek Gezi’nin önemini belirtti.

Taksim Dayanışması adına konuşan Tayfun Kahraman “Gezi davasında da Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz. Bizim alnımız açık ve yola çıktık” derken  Can Atalay konuşmasında” Bu karanlık gider, Gezi kalır, biz kalırız. Gezi bu ülkenin eşitlik, özgürlük ve adalet umududur.” vurgusu yaptı.

Bütün konuşmacılar konuşmalarının sonunda 24-25 Haziran’da Gezi Davası için Silivri’de olmaya çağrı yaptı.

Şebnem Sönmez’in giriş konuşmasından sonra Murat Meriç’in Gezi şarkılarıyla devam eden etkinlikte Moğollar’dan Taner Örgür ve Haluk Önol, Serap Yağız, Velvele Band ve Teneke Trumpet sahne aldı. Etkinlik esnasında gösterilen ve Gezi Davası sürecini anlatan video da gösterildi. Etkinlik 24-25 Haziran’daki Gezi Davası’na çağrı ile bitirildi. Etkinlik esnasında “Gezide Düşene Dövüşüne Bin Selam”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Leyla Güven Onurumuzdur” sloganları atıldı. Gezi şehitleri “Yaşıyor” sloganı ile anıldı.

Şebnem Sönmez etkinliği 31 Mayıs’ta Taksim’de olacağız diyerek bitirdi.