Gezi Direnişi davasının gerekçeli kararı açıklandı: Osman Kavala finansör değil, direnmek suç!

Gezi Direnişi davası’nda  Osman Kavala  ve Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman’ın da bulunduğu 9 kişi için beraat kararı veren İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, Kavala için eylemlerin finansörü olduğuna yönelik bir delil bulunamadığı belirtildi.

16 sanıklı Gezi Direnişi davasında İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz günlerde 9 kişi hakkında verdiği beraat kararının gerekçeli kararını açıkladı. 318 sayfalık gerekçeli kararda Osman Kavala’nın 840 gün tutuklu kalmasına gerekçe gösterilen, firari cemaat savcılarının talebiyle 2013’te alınan dinleme kararları için “yasadışı delil” tespiti yapılırken, tapelerin bu nedenle hükme esas alınamayacağı belirtildi.

Deliller yasak delil olarak kabul edildi

Mahkeme kararında Kavala’nın tutuklanmasına gerekçe gösterilen tanık Murat Pabuç’un, iddianame hazırlanmadan sadece 3 gün önce savcılığa ihbarda bulunduğunun belirtildiği kararda, Pabuç’ın ifadelerinin delil değeri taşımadığı vurgulanırken, 2013 yılında yapılan yasa dışı dinlemelerden elde edilen kanıtlar hakkında mahkeme şu ifadeleri kullandı: “Yargıtay içtihatları ve zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir ilkesi de göz önüne alındığında iddianameye konu tapelerin yasak delil mahiyetinde bulundukları kabul edilmiştir.”

Alabora dosyası ayrıldı

Gezi eylemlerini “vandallık” olarak niteleyen mahkeme, eylemlerin hükümeti zor durumda bırakmak, istifaya zorlamak amacını taşıdığını vurgularken, Kavala’nın Gezi eylemlerini finanse ettiğine yönelik her hangi bir kanıtın olmadığını belirtti. Raporda, aralarında Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu firari 6 sanığın eylemlerin altyapısını hazırladığı, Otpor/Canvas bağlantıları ile ilgili iddiaların ciddi olduğunu belirten mahkeme, bu nedenle dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Yeni dava için Mahkeme suç duyurusunda bulundu

Mahkeme beraatına karar verdiği sanıkların, yargılandıkları suçtan beraat etmelerine rağmen Gezi eylemlerinin sürmesine, polise direnilmesine yönelik eylemlerde bulunduklarını belirtti. İddianamede yazılı olmayan bu suçlar yönünden savcılığa beraat eden isimler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtildi.

Kararda, firari sanıkların amaçlarına ulaşabilmek için Taksim Dayanışması’nı kullandıkları, bu kapsamda Taksim Dayanışması tarafından 27 Mayıs 2013 günü Dayanışma’ya ait Twitter adresinden twitter mesajlarının paylaşıldığı kaydedildi. Taksim Dayanışma’nın eylemleri artırmak, barikat oluşturulması konusunda çağrılarının olduğu belirtilerek, açıklamalarının sıralandığı kararda, “sürekli halkı yasal olmayan, önceden bildirimsiz, 2911 sayılı yasaya aykırı olarak meydanlara davet eder vaziyette paylaşımlarda bulundukları anlaşılmıştır” denildi.

Kararda, Taksim Platformu üyeleri olan sanıklar Mücella YAPICI, Tayfun KAHRAMAN, Şerafettin Can ATALAY, Mine ÖZERDEN’in, Açık Toplum ve Anadolu Kültür A.Ş.’den Mehmet Osman KAVALA’nın da iştirak etmek suretiyle, Ali Hakan ALTINAY, Yiğit AKSAKOĞLU, Yiğit Ali EKMEKCİ ve Çiğdem Mater UTKU’nun halkı kanuna aykırı olarak toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleyerek ve bunları yöneterek güvenlik kuvvetlerine veya toplantı ve yürüyüş safahatının teknik araç ve gereçlerle tespiti için görevlendirilenlere, bu görevlerini yaptıkları sırada tehdit eylemlerinde bulunup, ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar edip, yasa dışı toplantıyı organize ettikleri hususunda kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu kaydedildi. Kararda, bu hususların kovuşturma aşamasında dosya kapsamında öğrenildiği, bu suç yönünden dava açılmadığı belirtildi. Bu nedenle, bu isimlerle ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği ifade edildi.

Belgeler: T24/ Gökçer Tahincioğlu