Girê Spî (Tel Abyad) halkı için Til Selmen’e kamp kuruluyor

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyon sonucunda Girê Spî’yi (Tel Abyad) terk etmek zorunda kalan aileler için Til Selmen kırsalında kamp kurma çalışmalarına başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Milli Suriye Ordusu’yla (SMO) birlikte Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları 27’nci gününe girdi. Saldırılarını sürdüren TSK ve SMO’ya bağlı gruplar Girê Spî’den (Tel Abyad) Serêkanîyê’ye (Rasulayn) kadar uzanan bölgeyi bombalerken, Girê Spî’nin güneyi ve uluslararası yol olarak bilinen M4 yoluna saldıran paramiliter güçlerin yolda kontrolü ele geçirmek istediği öğrenildi. Saldırılar karşısında Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ise meşru müdafaa temelinde saldırılara yer yer karşılık veriyor.

Bölgede çatışmalar devam ederken, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ise evleri işgal edilen Girê Spî halkı için kolları sıvadı. Evleri talan edilen, yıkılan yaklaşık 30 bin Girê Spî’li için kamp kurulması için çalışmalara başlandı.

İlk etapta 5 bin aile yerleştirilecek

Eyn İsa’nın Til Semen Beldesi’nin kırsalında yapımına başlanan kampa ilk etapta 5 bin aile yerleştirilecek. Kampın inşasında yer alan Mistefa Bozan, kendilerine dönük bir etnik temizlik saldırısının yapıldığını kaydetti. Bunun Türkiye eli ile yapıldığını belirten Bozan, on binlerce kişinin yerinden yurdundan edildiğini vurguladı. Yerlerinden edilen halklarını korumak için bir kamp oluşturduklarını ifade eden Bozan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Suriyeli mültecileri yerleştireceğiz” söyleminin bir gerçekliği ifade etmediğini belirterek,” Yıllardır bize saldırıyorlar. Söylediklerinin hiç bir gerçekliği yok. Kentimizin demografik yapısını değiştiriyorlar. Halklarımıza etnik temizlik saldırıları gerçekleştiriliyor. Evlerimize ve yaşam yerlerimize de El Kaide, El Nusra ve DAIŞ çetelerini yerleştiriyorlar” dedi.

Kaynak: M.A