Gökçek’in cenazesine saldırı yargıya taşınacak

İHD, İbrahim Gökçek’in cenazesinde gerçekleşen polis şiddetinin cezalandırılmasını isterken, PSAKD, ‘Cemevleri ibadethanemizdir, derhal Alevilerden özür dilensin’ diyerek suç duyurusunda bulunacağını duyurdu

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Pir Sultan Abdal Derneği (PSAKD) İbrahim Gökçek için düzenlenmek istenen cenaze törenine yapılan saldırıyı kınadı. İHD, Sultangazi Cemevi’ne verilen zararın tazminin istersen, polis şiddetinin cezalandırılması gerektiğini söyledi. PSAKD ise, yapılan saldırıyı yargıya taşıyacağını duyurdu.

İHD: Zarar tazmin edilsin

İHD açıklamasında Gökçek’in haklı taleplerine kulak tıkayıp, ölümüne sebep olanların bu defa da naaşına saldırarak suç işlediğini kaydetti. Açıklamanın devamında “Cenaze töreninin İbrahim Gökçek’in vasiyeti ve ailesinin isteği doğrultusunda gerçekleşmesi önündeki engellerin kaldırılmasını, manevi değerlere saygı göstermeyen ve hukuka aykırı olarak güç kullanan emniyet görevlileri ve yetkililer hakkında idari ve cezai işlem başlatılmasını ve Sultangazi Cemevi’ne verilen zararın tazmin edilmesini sağlamak üzere, devleti yönetenleri göreve çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

PSAKD: Mihmanımıza saygısızlık yaptırmayız

PSAKD Genel Merkezi, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Tüm yetkililere sesleniyoruz. Aklınızı başınıza devşirin. Bu ülke hepimizin, bu topraklarda yüzyıllardır hep birlikte yaşıyoruz. Biz Aleviler gerilim istemiyoruz. Ama cemevimize yapılan saygısızlığa asla tahammül etmeyeceğiz.

Polis ne yapmak istemektedir? Aklı selim hiç kimsenin istemeyeceği tepki ve toplumsal refleks oluşursa altından nasıl kalkılacaktır? Biz Pir Sultan örgütlülüğü olarak, ülke genelindeki on binlerce üyemizin sağduyu, demokratik bilinç ve sorumluluk ile hareket edeceğini biliyoruz. Tıpkı pirimiz Pir Sultan Abdal gibi, size rağmen demokrasiden vazgeçmeyeceğiz, size rağmen türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz.

Siyasal İslamı kurumsallaştıran AKP, yaşamın tüm alanlarını kutuplaştıran politikaları terk etmelidir. Her fırsatta müslümanların mağdur edildiği hatta özgürce ibadet edemediğini dahi söyleyenler, bu kepazeliği nasıl açıklayacaklar? Gazi Cemevimize yapılan bu saygısızlığı, bu hakareti yargıya taşıyacağız. İstanbul emniyetinin bu tutumu hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kendisini ve inancını türkülerle ifade eden bir halkın ibadethanesine saldırmak hangi aklın ve vicdanın ürünüdür. Siz, hangi ibadethaneden kaldırılan cenazenin kime ait olduğunu soruyorsunuz? Biz de sormayız ve sahipleniriz de! Cemevleri ibadethanemizdir, Yezid’e, Yavuz’a boyun eğmeyeceğiz.”