Gözaltına alınan eşbaşkanların dosyasında kısıtlama kararı

Diyarbakır’da gözaltına alınan 4 belediye eşbaşkanın soruşturma dosyasında kısıtlılık kararı getirildi.

Diyarbakır’da sabah saatlerinde evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alınan görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’in soruşturma dosyasında kısıtlılık kararı getirildi.

Kısıtlılık kararı nedeniyle gözaltına alınan belediye eşbaşkanlarının ne ile suçlandığı öğrenilmezken, eşbaşkanların aynı dosya kapsamında mı yoksa ayrı ayrı soruşturma kapsamında mı gözaltına alındığına dair bilgi edinilemedi.

Mızraklı ve Nazlıer jandarmada tutuluyor

Gözaltına alınan eşbaşkanlardan Selçuk Mızraklı ve Rojda Nazlıer, İl Jandarma Komutanlığında, Keziban Yılmaz ve Orhan Ayaz’ın ise İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Kayapınar ve Bismil belediyeleri önünde toplanan kitleye müdahale

HDP’nin gözaltı ve baskınlara karşı Kayapınar Belediyesi önünde açıklama yapmak için toplanan milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yurttaşlar, kalkanlarla polis ablukasına alındı. Bismil’de de toplanan kitleye polis gazla müdaha etti. 

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’in gözaltına alınması ve belediyelere baskın yapılmasına ilişkin Kayapınar Belediyesi önünde yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engelleniyor. Açıklama için bina önünde toplanan HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Dersim Dağ, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri, HDP yöneticileri ve yurttaşlar, çok sayıda polis tarafından kalkanlarla abluka altına alındı. Polis, valilik kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin verilmeyeceğini belirtirken, grubun dağılması için uyarılarda bulundu.

Polis ve grup arasında yer yer gerginlik yaşanırken, çevrede bulunan yurttaşlar ise alkış ve zılgıtlarla polisi protesto etti. Polis, etrafta biriken kitleye müdahale ederek uzaklaştırıyor.

Belediyenin ön tarafı kalkanlı çevik kuvvet polislerince kapatılırken, belediye önündeki gergin bekleyiş sürüyor.

Bismil 

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz’ın gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen ve aralarında HDP Diyarbakır Milletvekilleri Semra Güzel ve Musa Farisoğulları ile belediye meclis üyelerinin de bulunduğu grup, belediyenin hizmet binası önünde toplandı. Grubu ablukaya alan polis, valiliğin eylem etkinlik yasağını gerekçe göstererek açıklamaya izin verilmeyeceğini belirtti. Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince polis, vekillerin de içinde bulunduğu gruba biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti.

Biber gazından etkilenen milletvekilleri ve yurttaşlar belediye binasına girerken, polisin belediye binası önündeki ablukası sürüyor.

Kaynak: M.A