Gözaltına alınan inşaat işçileri serbest bırakıldı: Direnişe devam!

Adem Çelik Şirketler Grubu’na bağlı Beykent Üniversitesi’nin Avalon şantiyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi işçiler, alacaklarını istedikleri için polis şiddetine maruz kalarak gözaltına alındılar. Gözaltına alınan işçiler gece geç saatlerde, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. İşçiler, 28 Kasım Perşembe sabahı, aynı yerde eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Daha önce de direnişe katılan işçilerin üzerine patron aracını sürmüş, güvenlikçiler de saldırmıştı.

Sabah şirket binası önüne gelen işçiler, dün üzerlerine aracını süren patronun önünü kesme hazırlığı yaparken, henüz kaldırımda bekledikleri sırada polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alındı. 24 işçi gözaltına alınırken, diğer işçiler şirket önündeki direnişi devam ettiriyor.

Avalon şantiyesinde çalışırken işten atılan ve geriye dönük fazla mesai, yol parası, hafta sonu ve resmi-dini tatillerdeki çalışmaların karşılığının ödenmesini talep eden işçiler, şirketin ve şantiyenin önünde eyleme başlamıştı. Şantiyede çalışan arkadaşları onları yalnız bırakmamış, toplu halde ziyaret etmişti. Dayanışma gösteren işçilerin çıkışı verilmiş, fakat tüm çalışanların tepkisi üzerine bu çıkış kararı geri alınmıştı.

Direniş devam ederken içerde de işçiler geriye dönük haklarının ödenmesi için eyleme başlamış, son olarak da malzeme deposunu kilitleyerek, oturma eylemi gerçekleştirmişti.

Dün de patron direnişe katılan işçilerin üzerine aracını sürmüş, güvenlikçileri de fiili saldırı gerçekleştirmişti. İşçilerin kararlı duruşuyla saldırı püskürtülmüş, direniş halaylar, sloganlar ve konuşmalarla devam etmişti.

Gözaltına alındılar

İşçiler bugün ise zor kullanılarak gözaltına alındılar.

İnşat-İş gözaltına alınma anlarını sosyal medya hesabından bir video ile duyurdu.

Adem Çelik Şirketler Grubu’nun önünde gözaltına alınan 23 işçi, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Sendikanın avukatı Ekin Güneş Saygılı’nın nezaretinde ifadeleri alınan işçiler, gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

İşçiler, 28 Kasım Perşembe günü, sabah:10:00’da tekrar işyerinin önünde olacaklarını söyledi.