Gözaltına alınıp bırakıldıktan sonra eşini yakarak katletti

Eşi Güllü Yılmaz’ı yakarak öldüren Can Yılmaz’ın, 20 gün önce ‘cinayete teşebbüsten’ gözaltına alınıp aynı gün serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde eşi Can Yılmaz tarafından 17 Ekim’de yakılarak öldürülmek istenen ve 12 gün yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini kaybede 3 çocuk annesi Güllü Yılmaz’ın bir çok kez ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı.

Gözaltına alındı bırakıldı

Sistematik şiddet ve işkence gören Güllü Yılmaz’ın ölmeden bir ay önce eşi Can Yılmaz tarafından boğazının kesilmek istendiği ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre, eşinin saldırısının ardından boğazından yaralı halde polise giden Güllü Yılmaz’ın şikayeti üzerine gözaltına alınan Can Yılmaz, aynı gün içinde polis tarafından serbest bırakıldı. Bu olaydan 20 gün sonra da Can Yılmaz, eşi Güllü Yılmaz’ı üzerine benzin dökerek yaktı.

13 yaşında hem ölüm tehlikesi geçirdi hem de cinayete tanık oldu

Yanarken ikinci katta bulunan evlerinin penceresinden atlayarak kurtulmaya çalışan Güllü Yılmaz, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Hastanesi’nde 29 Ekim’de yaşamını yitirdi. Yılmaz çiftinin 13 yaşındaki kızları Z.Y., yanma tehlikesi geçirirken cinayet anına da şahit oldu.

Olayın aynı zamanda tek görgü tanığı olan Z.Y., cinayete engel olmaya çalışırken yaralandı. Z.Y., “Annem yemek hazırlayacaktı. Ekmek yoktu, annem komşuya para almaya gitti. Parayı aldı, eve döndü. İki kardeşimi fırına ekmek almaya gönderdi. Sonra babam geldi. Babam ondan para istedi. Annem ve babam tartıştılar.  Sonra ambulans geldi” diyerek yaşananları anlattı.

Önce sistematik işkence sonra cinayet

Olaydan sonra kollarında hafif yanıklar oluşan Can Yılmaz, 10 gün hastanede tedavi gördükten sonra akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne gönderildi. Burada çıkan sonuçlar doğrultusunda Can Yılmaz, tutuklanarak cezaevine konuldu.

Akrabaları, son 6 ayda Güllü Yılmaz’ın eşi tarafından sürekli şiddet gördüğünü, öldürülmeden 20 gün önce ise boğazının kesilmek istendiğini, bunun üzerine Ergani İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gidip şikayetçi olduğunu, ancak Can Yılmaz’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığını kaydetti.

30 yaşında olan Güllü Yılmaz’ın 6, 10, 13 yaşlarında 3 çocuk annesi olduğu ve yıllardır ailesinin geçimini tarım işçiliği yaparak sağladığı öğrenildi.

Kaynak: Artı Gerçek