Greta, çevre ödülünü reddetti: İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok

İklim aktivisti Greta Thunberg, İskandinav Konseyi Çevre Ödülü’nü reddetti. Greta, “İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok ödüle ihtiyacı yok. İhtiyacımız olan siyasetçilerin ve iktidardakilerin bilime kulak vermeleri” dedi.

Mücadelesiyle dünyaya ilham veren İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, kendisine verilen İskandinav Konseyi Çevre Ödülü’nü reddetti.

The Sunday Morning Herald gazetesinde yer alan habere göre, İsveç’in başkenti Stockholm’deki tören sırasında temsilcileri tarafından okunan mesajla ödülü reddettiğini bildiren Greta, bundan büyük onur duyduğunu fakat iklim mücadelesi için herhangi bir ödüle ihtiyaç olmadığını belirtti.

Greta, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da, 75 bin dolar değerindeki ödülü, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ‘güzel sözler söylemek’ yerine ‘somut eylemlerin hayata geçirilmesi’ gerektiğini ifade ederek reddettiğini söyledi.

Greta Thunberg, “İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok ödüle ihtiyacı yok. İhtiyacımız olan siyasetçilerin ve iktidardakilerin bilime kulak vermeleri” dedi.

Kaynak: Sputnik