Haklarını talep eden 128 işçi işten çıkarıldı

Mazıdağı’nda bulunan Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Fabrikası’nın demiryolu inşaatında çalışma koşullarını protesto eden 128 işçinin işine son verildi. İşçiler, söz konusu duruma rağmen eylemlerini sürdürme kararı aldı

Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası’nın Diyarbakır-Mardin-Mazıdağı Demiryolu inşaatında çalışan işçiler, dün gece çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle iş bıraktı. Koronavirüs (Kovid-19) salgını süreci ve sokağa çıkma yasağı döneminde fabrikada tutularak dışarıya bırakılmadan çalıştırılan işçiler, 14 saate çıkarılan çalışma saatlerinin ve aldıkları ücretlerin miktarında düzenleme talep etti. Ancak, iş bırakma eylemini gerekçe yapan fabrika yönetimi, bu sabah 128 işçiyi içeriye almadı. Bunun üzerine de işçiler fabrika önünde oturma eylemi başlattı.
İşçilerin eylemi sonrası fabrika önüne çok sayıda jandarma sevk edildi. Jandarma ekipleri, işçileri fabrika önünden uzaklaştırırken, işçiler şantiyeye giden yol üzerinde eylemlerini devam ettirme kararı aldı. İşçilerin, oturma eylemi sürüyor.
Resmi belge verilmedi
Eylemlerini sürdüren işçilere jandarma komutanı ve şantiye şefi tarafından iş çıkışlarının verildiği bildirilerek, bölgeden ayrılmaları istendi. İşçilerden Mehmet Şah Korkmaz, şantiye şefinin iş çıkışlarının verildiğini bildirmesinin ardından şantiyede diğer işçilerin de iş durdurduğunu aktardı. Tüm işçilerle birlikte hareket etme kararı aldıklarını belirten Korkmaz, “Biz hakkımızı arıyoruz. Hakkımız olanın dışında bir şey istemiyoruz. Bize işten çıkarıldığımız söylendi. Ama herhangi bir resmi belge verilmedi. Eylemimize devam etme kararı aldık. Yarın avukatlarımızla birlikte yine şantiyenin olduğu bölgeye giderek hakkımızı isteyeceğiz” diye konuştu.