Halk Geçinemiyor Bin TL’lik Yardımlar Yetmiyor

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Seyit Fehim Arvası Mahallesi’nde kurulan pazar esnafı ve alış veriş yapan halk geçinemediklerini dile getirdi.

Koronavirüs pandemisi devam ederken halk yoksullukla karşı karşıya. Pazar esnafı, satışlarının yüzde 80’lere kadar düştüğünü, alışverişe gelen yurttaşlar ise salgınla beraber yükselen fiyatlar nedeniyle acil ihtiyaçlarını dahi alamadıklarını söyledi.

MA’dan Barış Dönmez ve Mesut Bağcı’nın haberine göre Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Seyit Fehim Arvası Mahallesi’nde kurulan pazarın esnafı geçim sıkıntısını dile getirirken halk, yapılan yardımların yetersiz olduğunu belirtti.

”Bin TL desteği hemen bitiyor”

Pazara sebze almaya gelen 9 çocuk annesi Feyruz Şahin, salgın sürecinde aldığı bin TL’lik desteğin 2 gün içinde bittiğini dile getirerek, “Maaşım yok, evimiz de kira. Bir çocuğum şofördü. Salgından dolayı çalışamıyor. Eskiden geçimimiz vardı. Ama salgından dolayı artık geçinemiyoruz. Şimdiye kadar bin TL yardım aldım sadece. Onu da mutfak masrafına harcadım. Belki 10 sefer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurdum. Herhangi bir yardım alamadık. İftar alışverişine çıktım. İftarda ne bulduysak artık onu yiyeceğiz” dedi.

”Ürünler eskiden torba torba alınabilirken artık kiloyla bile zor alınıyor”

İşsizlikten dolayı insanların evlerine kapandığını söyleyen pazar esnafı Kenan Yokuş ise 16 yıldır pazar esnaflığı yaptığını dile getirerek, “Kabak, domates, biber, patlıcan satıyorum. Bu dönemde çoğu yurttaş işsiz olduğu için kimsede para yok. Hal böyle olunca bize de yansıyor. Satış yapamıyoruz. Eskiden 2 bin TL maaş alan yurttaş en azında pazara 300 TL ayırıyordu. Ama şimdi para olmadığı için dışarı bile çıkamıyor. İşlerimiz yüzde 80 düştü diyebilirim. Eskiden 3 bin TL satış yapıyorduk. Şimdi 300-400 TL arası satış yapıyoruz. Önceden 5 kilo sebze alan yurttaş şimdi 1 kilo alabiliyor. Günde 20 ile 40 TL arası bir karım oluyor. Geçimimi bu şekilde sağlıyorum. Kendim önceden torba torba patates alıyordum eve; ama şimdi en fazla 2 kilo alabiliyorum” diye konuştu.

“Artık her şeyden umudumuzu kestik”

Durumun gittikçe kötüleştiğini söyleyen esnaflardan Hüseyin Yokuş da insanların acil ihtiyaçlarını dahi karşılamaz duruma geldiğini söyledi. Yokuş, “Artık her şeyden umudumuzu kestik. Ekonomik kriz nedeniyle iş yapamıyoruz. Memur maaşı eskide bin TL gibi bir rakamdı. Ama bin TL ile ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Bu parayla iki evin geçimini bile karşılayabiliyordu. Şimdi 3 bin TL alsa bile ihtiyaçlarını karşılamıyor. Çünkü her şey çok pahalı.  Bu para mutfak masrafına bile yetmiyor. Bunun nedeni ekonomik yoksulluk ve işsizliktir. Bütün sektörler durmuş durumda. Büyük işyerleri ve süper marketler sürümden kazanıyor. Bizim gibi gündelik pazar esnafı bu şekilde kazamıyor. Umudumuzu üst makamlara da bağlamıyoruz. Herkes her şeyin farkında”  diye anlattı.