Halkın Hukuk Bürosu: Konsere dair bir yasaklama yok, hazırlıklar başladı

Grup Yorum’a ait sosyal medya hesaplarından 9 Ağustos günü Yenikapı Miting Alanı’nda konser gerçekleştireceği yönünde yapılan duyuruya ilişkin İstanbul Valiliği yazılı açıklamada, “Bazı sosyal medya hesapları ve basında yer alan ‘Yenikapı Miting Alanı’nda 9 Ağustos 2020 Pazar günü yapılacağı bildirilen konser başvurusunun Valilikçe kabul edildiği’ iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Valiliğimizce izin verilmemiştir” ifadeleri kullanılmıştı. Halkın Hukuk Bürosu ve Grup Yorum hesaplarından açıklama yapıldı.

Halkın Hukuk Bürosu: Konsere dair bir yasaklama yok, hazırlıklar başladı

Halkın Hukuk bürosu ise twitter üzerinden yaptığı açıklamada valiliğin “başvurunun kabul edilmediği” yönündeki açıklamasının doğru bir hukuki bilgilendirme içermediğini ve konsere dair bir yasaklama olmadığını duyurdu.

“Grup Yorum Konseri için Valiliğe yapmış olduğumuz başvuru, kabule bağlı bir başvuru olmayıp bildirimden ibarettir. Hukuki anlamda bir “kabul” olmadığı gibi “red” işlemi de söz konusu değildir. Bu bağlamda; Valiliğin “başvurunun kabul edilmediği” yönündeki açıklaması doğru bir hukuki bilgilendirme içermemektedir. Valiliğe yapmış olduğumuz başvuru dün itibariyle tamamlanmış; konser tarihi 9 Ağustos olarak belirlenmiştir. Konsere dair bir yasaklama kararı söz konusu olmayıp, 9 Ağustos için konser hazırlıklarının başladığını basına kamuoyuna duyururuz.”

Grup Yorum ise resmi twitter hesabı üzerinden, İstanbul Valiliğinin kelime oyunlarıyla konserin yasaklandığı algısı yaratmaya çalıştığını söyledi. Açıklamada “Hiçbir başvuruya “izin veriyoruz” içeriğinde cevap tebliğ edilmez. Başvuru işleme alınır ve idari süreç başlar. Biz de başvurumuzu yaptık ve başvurumuz işleme alındı.” ifadeleri yer alıyor.