Halkın Hukuk Bürosu:İbrahim Gökçek’in Cenaze Töreninde Polis Saldırısı İle Gözaltına Alınanlara Ağır İşkence Yapıldı

Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in Ölüm Orucu Direnişi sonrası ölümsüzleşmesi ile vasiyeti üzerine Kayseri’ye defnedilmesi için Gazi Cemevi’nde yapılacak törene katılmak için gelenleri cemevini ablukaya alan binlerce polis saldırmış.İşkence ile gözaltına almıştı.Gazi Cemevi’ne saldırıp cenazeyi kaçıran polis orada bulunan Grup Yorum Üyelerini ve avukatları da gaz bombalarını cemevi içine atarak işkenceyle gözaltına aldı.Halkın Hukuk Bürosu konuyla ilgili bir dizi açıklama yayımladı.

Dün müvekkilimiz İbrahim Gökçek’in cenazesi kaçırılırken gözaltına alınan ve Vatan Emniyetinde gözaltında tutulan meslektaşlarımız ve müvekkillerimize darp ve işkence edilmiştir. Büromuz avukatı Seda Şaraldı’nın sağ kaşında şişlik meydana gelmiş, gözlüğü kırılmıştır.

Müvekkillerimiz Tuğçe Tayyar ve Elif Tayyarın vücudunda, işkenceden kaynaklı morluklar ve çizikler meydana gelmiştir.

Müvekkilimiz Bahar Ertürk çok ciddi işkence görmüş, hakaret eşliğinde darp edilmiştir. Gözaltına alınırken yerdeki camlara kafası bastırılarak camları yalatmak istenmiş ve bu esnada ayakkabısı yırtılmıştır.Bahar Ertürk’e üst araması sırasında, 9 kadın ve 1 erkek polis tarafından üst araması yapılmış 3 ayrı oda gezdirilerek işkence yapılmıştır. Bunun yanında bir cisimle boğulmaya çalışılmıştır. Bu işkenceden dolayı, müvekkilimizle olan görüşmemizde sesi çıkmıyor ve öksürüyordu.

Müvekkilimiz Beyhan Gün’ün vücudunun sağ tarafında alnından boğazına işkence izleri, morluk ve şişler yoğun biçimde gözlemlenmektedir. 1 saat boyunca, siyasi şubede işkence dövülerek işkence görmüş, işkence sırasında ayakkabısını ve montunun polislerce alındığını beyan etmiştir.
Müvekkillerimiz Ridvan Akbaş, Hasan Karapınar ve Cemil Kurt ağır işkence görmüşler, Cemil Kurt’un gözlerinde şişlik meydana gelmiş, Rıdvan Akbaş ve Hasan Karapınar ise kafalarına darbeler almışlardır.
Müvekkillerimize ilk alındıkları andan itibaren, Gözaltı aracında, emniyet müdürlüğü bahçesinde, otoparkında, üst araması sırasında, avukat görüşü sonrasında sistematik işkence yapılmıştır. Cenazeye katılmak suç değildir! İşkence İnsanlık Suçudur! Gözaltılar Serbest Bırakılsın!