‘Hapishanelerde maske dağıtımı ücretli midir?’

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, hapishanelerde maskelerin kantinlerde ücretli satıldığı, yeterli test uygulaması ve dezenfektan yapılmadığı, hasta tutsakların tedaviye götürülmediği ve gerekli önlemler alınmazsa durumun tehlikeli boyutlara ulaşacağına dikkat çekerek yanıtlanması istemiyle Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e soru önergesi verdi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının hapishanelerde görülmesiyle birlikte endişeler çoğalırken, testleri pozitif çıkan tutsakların sayısı artıyor.

İnsan hakları örgütleri hapishanelerde gerekli önlemler ve tedbirler alınmaması halinde telafisi imkansız sonuçlara yol açacağı uyarısında bulunurken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Adalet Bakanı Abdullah Gül’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

‘COVID-19 TESTİ ACİLEN BÜTÜN HAPİSHANELERDE YAPILMALIDIR’

Kenanoğlu, kamuoyuna yansıyan haberlere göre hapishanelerde maskelerin kantinlerde ücretli satıldığını belirterek şunları ifade etti:

“Bırakınız maskelerin ücretsiz dağıtılmasını en riskli yerler olan cezaevlerinde herkese koronavirüs testinin yapılması gerektiği, hasta mahpusların ise Covid-19 nedeniyle acilen serbest bırakılması çağrısına mutlaka kulak verilmelidir. Dünyada genelinde 3 milyona yaklaşan vaka ve 200 bine yaklaşan insanın ölümüne neden olan ve giderek daha vahim bir tablo çizilen Covid-19 salgını, Türkiye’de de çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur. En riskli alan olan cezaevlerinde ise koronavirüs vakaları artarken, aileler ve insan hakları savunucuları, alınan önlemlerin yetersiz olduğundan şikâyet etmektedirler. Türkiye cezaevlerinde 578 ağır olmak üzere toplamda 1535 hasta mahpusun bulunurken, keyfi uygulamalarında arttığına dikkat çekilmektedir. Cezaevlerinden gelen bilgilere göre, bazı cezaevi idarelerinin salgını önemsediği, bazılarının ise dikkat etmedikleri yönündedir. Koronavirüs sürecinde temizlik ve dezenfektan ürünleri yeteri kadar verilmemekte, cezaevlerinin doluluk oranının olması gerekenden fazla olmasının riski artıracağı belirtilmektedir. Kalma boyutuyla değerlendirildiği zaman bireysel korunma alanlarının yok olduğu görülmektedir. Hapishanelerde bireysel korunma alanları oluşturulmamıştır. Bazı yerlerde oluşturulan karantina koğuşlarındaki tutukluların diğer koğuşlara nakil edildiği ve bununla birlikte zaten kapasitesi fazla olan koğuşların doluluk oranının daha da arttığı belirtilmektedir. Koronavirüs salgın sürecinde cezaevlerinde dezenfektan yeteri kadar sağlanamamıştır. Covid-19 testinin acilen bütün cezaevlerinde yapılması gerekmektedir.”

‘HAPİSHANEDE KALANLAR NEREDEYSE ÖLÜMLE BAŞ BAŞA BIRAKILDI

Devletin herkese ücretsiz haftalık beş maske dağıtacağı ancak bunu bile sağlayamadığı bir ortamda, cezaevlerinde ise bu maskelerin kantinlerde parayla satıldığı ve hijyen koşullarının ise son derece yetersiz olduğunun aileler ve insan hakları örgütleri tarafından bildirildiğine dikkat çeken Kenanoğlu, adaletsizliklere ve eşitsizliklere neden olan infaz yasası cezaevinde kalanları neredeyse ölümle baş başa bırakıldığını belirtip, şu soruları yöneltti:

■ Bütün cezaevlerinde test yapılmakta mıdır? Cezaevlerine göre yapılan test sayısı ayrı ayrı olmak üzere kaçtır?
■ Bütün cezaevlerinde dezenfektan uygulaması hangi aralıklarla yapılmaktadır?
■ Bütün cezaevlerinde maske ve eldiven dağıtımı yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa ücretli midir? Ücreti ne kadardır?
■ Ağır hasta mahpusların serbest bırakılması için yeni bir çalışma yapılmakta mıdır?
■ Bu gün itibariyle cezaevlerinde tespit edilen coronavirüs vaka sayısı kaçtır, bunların tedavisi nerede ve nasıl yapılmaktadır?