Hasankeyf’in yıkımından vazgeçme çağrısı

İnsan Hakları Derneği ve Hasankeyfi Yaşatma Girişimi temsilcileri, Hasankeyf’te incelemelerde bulunarak kentin yıkımından vazgeçilmesi çağrısı yaptı
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Sekreteri Osman İşçi, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, İHD Batman Şubesi yöneticileri, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi üyeleri, Ilısu Barajı sularına gömülecek olan 12 bin yılık antik Hasankeyf kentinde incelemelerde bulundu.
İncelemeler sonrası açıklama yapan İHD Genel Sekreteri Osman İşçi, sular altında kalma riski olan Hasankeyf’in Mezopotamya’nın kadim tarihi olduğuna dikkat çekerek, “Burada su altında bırakılmak istenen sadece kültürel miras ve tarih değildir. Burada bir bütün olarak yaşam sular altında bırakılıyor. Yaşam dünya tüm insanlığın ortak mirasıdır. Biz bu ortak mirasın parçası olarak onulmaz yaraların açılmasına karşıyız. Buradaki tahribata karşı çıktığımızı geri dönülmez zarara ulaşmadan durdurulmasını ve yaşama saygının gösterilmesini istiyoruz” diye konuştu.
Sular altında kalacak yerleşim yerlerindeki mezarların da su altında kalacağına dikkati çeken İşçi, “Gömülme hakkına saygı gösterilmesini istiyoruz” diye ekledi.
Doğa, tarih ve kültürel değerlere saygı gösterilmesini isteyen İşçi, Hasankeyf’in yıkımından vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

Hasankeyf için son çağrı

Hasankeyf koordinasyonu son kez çağrıda bulunmak üzere basın açıklaması düzenliyor.

“Ilısu Barajı’nda suyun tutulması nedeniyle yok olmaya yüz tutan tarihi Hasankeyf kenti ve Dicle Vadisi için son günler yaklaşıyor. 20 Şubat gününden itibaren tarihi köprü ile birlikte bütün ilçelerin sular altında kalacağı resmi makamlarca biliniyor.

Hasankeyf koordinasyonu olarak, 20 Şubat ve devamındaki sürece yaklaşırken bölgedeki son gelişmeler, sular altında kalan köyler, yerleşen-yerleşemeyen nüfus ve havzanın son durumu hakkında bilgilendirme yapmak ve bu tarihi yanlıştan dönülmesi için son kez çağrıda bulunmak üzere 13 Şubat 2020 Perşembe saat 12.00’da düzenleyeceğimiz basın toplantısına değerli basın emekçileri ve duyarlı kamuoyunu aramızda görmek isteriz.”