Haydarpaşa Garı için eylem: Okçular gidecek, Gar kalacak

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının önemine dikkat çeken Haydarpaşa Dayanışması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD yetkillierine seslenenerek hukuksuz ihalenin derhal iptal edilerek, İstanbul belediyesine devredilmesini istedi. 

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının Bilal Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Okçular Vakfı’nın eski genel müdürü Hüseyin Avni Öner’e ait Hezarfen Danışmanlık’a verilmesine tepki gösteren çok sayıda kişi, alanların asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşulu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesini istedi.

Haydarpaşa Dayanışması’nın çağrısıyla Haydarpaşa Teslim Alma ve Yollama Müdürlüğü önünde “Haydarpaşa bir bütündür, hukuksuz ihaleye feda edilemez” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Lamı cimi yok, işleri yoluna trenleri rayına koyacağız”, “Haydarpaşa’ya Sirkeci’ye dokunma”, “Haydarpaşa müteselsilen peşkeş çekildi”, “Haydarpaşa’yı haramilere teslim etmeyeceğiz” sloganlarının yer aldığı dövizler taşındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Oya Ersoy ve Musa Piroğlu, Erkan Baş’ın katıldığı eylemde basın metnini Esin Köymen okudu.

Haydarpaşa ve Sirkeci gar sahalarının bir bütün olduğunun altını çizen Köymen, “Hiçbir şekilde asli fonksiyonuna, kamusal yarar ve kullanıma aykırı bir şekilde kullanılamaz, bölünemez, parçalanamaz, kiralanamaz ve satılamaz” dedi.

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının gelecek kuşağa taşınması gereken İstanbul’un en önemli kimlik varlıkları olduğuna dikkat çeken Köymen, “Deprem gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze gelen kentimizde; Sirkeci Garı, Haydarpaşa Garı, liman, iskele ve geri sahalarının olası afet anında özellikle deniz ile bağlantısı açısından kentimizin lojistiği, ihtiyaçlarının sağlanması ve tahliyesi konusunda taşıdığı hayati önem açık ve reddedilemez bir gerçek olarak ortadadır” ifadesini kullandı.

İstanbul belediyesinin başından itibaren ihaleye katılmasını engellemeye çalışan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile usulsüz olarak alıcısı baştan belli olan adrese teslim ihaleyi yapan TCDD yetkililerine seslenen Köymen, şöyle devam etti: “Usulsüz ihaleyi iptal ederek alanları asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşulu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretmelerini talep ediyoruz.”