HDP: Kınamayı bütün siyasi sorumluluğu taşıyanlarla beraber yapmayı uygun görmüyoruz

HDP, İdlib’de yaşanan saldırı ardından mecliste ortak bildiriye neden imza atmadıklarına ilişkin, “İdlib topraklarına düşen her gencimiz için çok üzgünüz, onlara rahmet ve ailelerine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ama bunu bütün siyasi sorumluluğu taşıyanlarla beraber yapmayı uygun görmüyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, İdlib’de yaşanan saldırı ardından mecliste kendileri dışında 4 parti tarafından ortak bildiri ile kınanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kurtulan ve Oluç, parti olarak bildiriye neden imza atmadıklarına dair yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Meclis’te 4 partinin ortak imzaladığı bildiriye imza atmadık, çünkü…

  1. Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz. Hayatını kaybeden, İdlib topraklarına düşen her gencimiz için çok üzgünüz, onlara rahmet ve ailelerine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ama bunu bütün siyasi sorumluluğu taşıyanlarla beraber yapmayı uygun görmüyoruz.
  2. Meclis bütün taleplere rağmen olağanüstü toplanmıyor, olağan bir durumla karşı karşıyaymışız gibi davranılıyor; İdlib felaketini toplumun gözü önünde ve açıkça tartışmıyor; giderek ağırlaşan bedellerin hesabını sormaya yanaşmıyor; ama onun yerine partiler ortak kınama bildirisi yayınlıyor. Bu, samimiyetten tamamen uzak bir tutumdur.”

 

Kaynak: MA