HDP kongresi ardından: Eş Genel Başkanlığı’na Buldan ve Sancar seçildi, ses sisteminde görevli 11 kişi gözaltına alındı

HDP Kongresi’nde yapılan oylama sonrasında Eş Genel Başkanlığı’na Pervin Buldan ve Mithat Sancar seçildi. Kongrenin sona ermesi ardından kongre boyunca ses sisteminde çalışan 11 kişi gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Büyük Olağan Kongresi, delegelerin oy kullanması ardından sona erdi. Kurulan 10 sandıkta 1018 delegeden 838 kişi oy kullandı. Yapılan oylamada iki geçersiz oy kullanılırken, 836 oyla HDP Eş Genel Başkanlığı’na Pervin Buldan ve Mithat Sancar seçildi.

Blok oy kullanımı şeklinde yapılan oylama neticesinde Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşı Kurulu’nun asil ve yedek üyeleri de belirlendi.

Kongreden notlar: HDP mevcut pozisyonunu aşmada net kararlılık ortaya koydu

HDP, olağan dışı baskı koşullarında gerçekleştirdiği 4. Büyük Kongresi’nde, kuruluş ilkelerini en iyi şekilde açığa çıkardığı, mevcut pozisyonundan çıkma ve ülke yönetimine aday olma konusunda net bir kararlılık ortaya koydu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ankara’da gerçekleştirdiği 4. Olağan Büyük Kongresi sona erdi. Partinin “Geleceğe yürüyoruz” şiarıyla düzenlediği kongreye, dört bir yandan onbinlerin akın etmesiyle büyük coşku hakim oldu.

Önemli mesajların verildiği kongreden öne çıkan notlar şöyle:

* HDP’nin, kimliğini hiç olmadığı kadar açık ve net bir şekilde ortaya koyduğu kongrede, “kararlılık kongresi” vurgusu yapıldı. Partinin sosyalist, demokrat, halkların eşit temsiliyeti ve Kürdistani yanları keskin şekilde açığa çıktı.

* Kongreyle HDP mevcut pozisyonu aştı. Ana akım siyasetin kategorileştirdiği iktidar-muhalefet ikilemi reddedildi. HDP, Türkiye’yi yönetmeye aday olduğunu, demokratik bir yönetimi kurmak için yola çıkacağını beyan etti.

* Partinin HDK’nin bir parçası olarak “Kongre Partisi” niteliği sürekli vurgulandı. HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun inşa vurgusu, HDP’nin yeni dönem rolünün de işareti oldu.

* PKK Lideri Öcalan’ın en yüksek düzeyde sahiplenildiği kongre, Türkiye Devrimci Hareketi’nin öncüleri ruhen yaşatıldı.

* Barış ve Öcalan denkleminin vücut bulduğu kongrede, beyaz güvercinlerin uçuşu ekrana yansıtıldığında, salonda Öcalan lehine sloganlar susmadı.

* Partinin, enternasyonalist dayanışmanın en fazla olduğu kongresi oldu. Filistin direnişinin sembol isimlerinden Leyla Halid’in, “Uçak kaçırırken bile bu kadar heyecanlanmadım” sözü, kongrenin atmosferinin özeti oldu.

* Kongrede, kadınların yöresel kıyafetlerle katılımı, kadınların attıkları sloganlar ve yazılı pankartlarla HDP’nin bir kadın partisi olduğu bir kez daha vurgulandı.

* Kongreye Roboskili ailelerden 5 Haziran Katliamı, Suruç Katliamı ve Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin ailelerinin katılımı, hükümetin savaş politikalarına karşı güçlü bir mesaj oldu.

* HDP Gençlik Meclisleri’nin güçlü katılımı, kendini hissettiren ana renklerden biri oldu. Kürt gençlerinin öncülük ettiği sloganların, özellikle cezaevlerine ve İmralı tecrit sistemine karşı olması dikkat çekti.

* Kongre boyunca sadece kongre salonuna değil, adeta bir “miting” tablosu çizen salon dışında da kitlesel coşku hakimdi. Özellikle 10 Ekim Ankara Katliamının yaşandığı Ankara Gar’ının tam karşısında yıllar sonra yeniden aynı coşkuyla halaya duruldu.

* Kongrenin bir diğer önemli katılımı, Barış Anneleri Meclisi ve Beyaz Tülbentli Anneleri İnisiyatifi’nin oldu.

* Yine kongrede ilk kez Ortadoğu’dan bu denli yüksek bir katılım sağlandı. Fas’tan Tunus’a, Filistin’den Batı Sahra’ya kadar  Ortadoğulu kadınlar renklerini ve mücadelelerini kongre salonuna taşıdı.

* Kongreye katılım oranı, HDP’nin beklentilerini aştı. 30 bin kişinin katılması beklenen kongrede, salon dolup taştı, binler dışarıya taştı. Adeta bir kongre de salonun dışında yapıldı. Her türlü baskıya rağmen Kongrenin sahiplenilmesi, HDP’nin etki alanını da göstermiş oldu.

* Kongrenin bu denli kalabalık ve coşkuyla karşılanması, iktidarın baskıcı politikalarına karşı duruş olarak değerlendirildi.

* Kongrede iki kişi gözaltına alındı. Gerekçe olarak “Terör örgütünün renkleri olan atkıyı neden taktınız” sunuldu. Yurttaşlar, Selahattin Demirtaş ve Amedspor atkıları takmıştı. İki genç ifade işlemi ardından serbest bırakıldı.

* Siirt’ten gelen Zeki Oğuz adlı yurttaş yolda kalp krizi geçirmesi sonucu yaşamını yitirdi. Oğuz, Kongre şehidi olarak ilan edildi.

HDP kongresi sonrası 11 kişi gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Büyük Olağan Kongresi’nin sona ermesi ardından kongre boyunca ses sistemi düzeninde çalışan 11 kişi gözaltına alındı. HDP’nin kongre için anlaştığı şirkette çalışan kişilerin gözaltına alındığı öğrenilirken, gazetecilerin fotoğraf alması engellendi.

Gözaltına alınanlar Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Kaynak: MA