HDP uyarmıştı; İstanbul’da bir gemi karaya oturdu

‘Eğer boğazda kaza olursa bilinki bu kaza muhalefeti bastırmak ve İstanbulluları ikna etmek için planlanmış bir oyunun parçasıdır.’

Kanal İstanbul tartışmalarının gündemde olduğu bir sırada İstanbul Boğazı geçişi yapan ‘Songa Iridium’ isimli konteyner gemisi makine arızası yaparak Rumeli Hisarı’nda kıyıya çarptı. İlk belirlemelere göre İstanbul Boğazı’ndaki kazada can ve mal kaybı yaşanmadı. HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay bugün yaptığı basın toplantısında İstanbul Boğaz’ında kaza olabileceğini öngörerek “Eğer Boğaz’da kaza olursa bilin ki bu kaza muhalefeti bastırmak ve İstanbulluları ikna etmek için planlanmış bir oyunun parçasıdır.” dedi. Kaza yapan geminin Türkiyeli bir şirket Arkas Holding’e ait olduğu öğrenildi. Arkas Holding’in bu yıl 800 milyon dolarlık refinansman kredisi aldığı da dikkat çekti.

Kaza yapan geminin Arkas Holding’e ait olan

Liberya bayraklı ‘Songa Iridium’ isimli 191 metre boyunda 28,5 metre genişliğinde ve 2015 TEU taşıma kapasitesine sahip konteyner gemisi, saat: 12.05 sularında İstanbul Boğazı’na giriş yaparken 12.08 sularında makine arızası yaparak Aşiyan önlerinde kıyıya temas ettiği öğrenildi.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetlerinin bölgeye römorkör ve acil müdahale botlarını sevk etmesiyle birlikte, üzer halde olan Liberya bayraklı SONGA IRIDIUM isimli  konteyner gemisi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörler tarafından kontrol altına alındı.

Edinilen bilgiye göre; Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörler, kazazede gemiden halat alarak, emniyetli bir yere doğru çekmeye başladığı kaydedildi.

Gemide kılavuz kaptan bulunuyor

Liberya bayraklı SONGA IRIDIUM isimli konteyner gemisinin, boğaz geçişi esnasında makine arızası yapması ile birlikte gemide bulunan kılavuz kaptanın 12.07’de Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Merkezine anons yaparak ihbar ettiği öğrenildi.

Bakanlık boğaz trafiğinde aksama yaşanmayacağını duyurdu.

HDP: Boğazda kaza olursa bilin ki bu muhalefeti bastırmak için

HDP Parti Sözcüsü Güney Kubilay, İstanbul Boğazı’ndaki kazadan bir saat önce Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘boğazdaki kaza’ örneklerine dikkat çekerek İstanbulluların ikna edilmeye çalışabileceğini söylemişti.

HDP’li Kubilay’ın sözleri şöyle:

Değerli arkadaşlar Erdoğan her konuştuğunda ‘boğazda kaza olabilir’ diyor. Hatırlarsanız Hakan Fidan çıkıp Suriye’den ‘bir füze atıp savaş çıkartırız’ demişti. Eğer Boğaz’da kaza olursa bilin ki bu kaza muhalefeti bastırmak ve İstanbulluları ikna etmek için planlanmış bir oyunun parçasıdır.

Kaza yapan geminin sahibi Arkas holding bu yıl 800 milyon dolar kredi aldı

İstanbul Boğazı’nda kaza yapan geminin sahibi Arkas Holding, 2019 Mayıs’ta 800 milyon dolar tutarında refinansman kredisi için Yapı Kredi liderliğinde 18 banka ile anlaştı. Yayımlanan bültene göre toplam beş yıl vadeli sendikasyon kredisinin bir yılı geri ödemesiz olacak.

Kaynak: Artı Gerçek