HDP’li belediyelerin Van’a gönderdiği deprem yardımına engel

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, gerekirse eşyaları halka tek tek taşıyarak ulaştıracaklarını söyledi.

HDP’li belediyelerin depremin vurduğu mahallelere ulaştırmak istediği yardım konvoyları engellenerek Van’a geri gönderildi. HDP’li Murat Sarısaç, gerekirse eşyaları halka tek tek taşıyarak ulaştıracaklarını söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Musa Farisoğulları, HDP PM üyeleri, HDP’li Belediye Eş Başkanları, il eş başkanları, il ve ilçe örgütlerinden oluşan heyet, İran depremiyle yıkımların ve ölümlerin olduğu Başkale’ye gitti. Sabah saatlerinde HDP’li belediyelerin oluşturduğu yardım konvoyu Van-Gürpınar-Gevaş yol ayrımında buluştu. Heyet ardından, uzun bir konvoy ve içerisinde gıda, battaniye ile birçok acil yardım malzemesinin bulunduğu kamyonlarla Başkale ilçesine hareket etti.

Yardım konvoyuna izin verilmedi

Heyetin Başkale’nin 4 mahallesine ulaştırmak istediği yardım kamyonları Albayrak Jandarma (Bebleşîn) Karakolu’nda jandarma ve polis tarafından durduruldu. İçerisinde kuru gıda, çocuk bezi ve branda yüklü 4 kamyonun geçişine izin verilmezken, kamyonların durdurulması üzerine  heyet ile jandarma arasında tartışma yaşandı. Jandarma ve polis yardımın AFAD eliyle dağıtıldığını, mevcut malzemenin koordinasyona teslim edilmeden mahallelere girişine izin verilmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine heyet kamyonları AFAD’a teslim etmeyeceklerini belirterek, kamyonları Van’a tekrar geri gönderme kararı aldı.

‘Yardım götürmemize izin verilmiyor’

Yaşanan tartışmadan bir uzlaşma çıkmayınca 150 kişilik heyet, yaşananları protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, bu uygulamayı asla kabul etmeyeceklerini söyledi. HDP’li tüm belediyelerin topladıkları yardımları depremzedelere ulaştırmak istediklerini; ancak buna izin verilmediğini belirten Sarısaç, “Şu an sahadan aldığımız bilgiye göre halkımıza gerekli yardımlar yapılmamıştır. Biz de kendi çabalarımızla yardım götürmeye çalışıyoruz. Ama yardımlarımız burada engelleniyor. Türkiye’nin hiçbir anayasa ve yasasında böyle bir yasak yok. Ancak AKP dışında duran herkesin halkla bir araya gelmemesi, birlikte görünmemesi için çaba gösteriyor” dedi.

‘Kürtlerin felaketlerde mağdur edilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar’

Elazığ depreminde de aynı senaryonun ortaya koyulduğunu ifade eden Sarısaç, “Bu durum Van’da 2011 yılında yaşanan depremde de aynı şekilde tekrarlandı. O dönem kurulan Valiliğin Kiriz Koordinasyon Merkezi adı altında kurulan birim gelen yardımları bir depoda tuttular ve en sonda o yardımlar halka ulaştırılmadan bir yangında kül oldu. Yine aynı şekilde Van’da çığ felaketi meydana geldi. Bu felakette de Van’ın iktidar partisi olan HDP, bir şekliyle halkla buluşmasının önü kesildi. HDP’nin çığ altında kalanların taziyesi ve ziyaretleri bile engellendi. Biz bu durumu sadece bir emir ve talimatla yapıldığını düşünmüyoruz. Bu durum HDP’nin kriminalize edilmesi ve Kürtlerin hedef alınması olarak görüyoruz. Burada Kürtlere açık bir düşmanlık uygulanıyor. Kürtlerin bu felaketlerde mağdur edilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar” diye konuştu.

‘AKP, devletin tüm imkanlarıyla gövde gösterisi yapıyor’

AKP’li bakanların devletin tüm imkanlarıyla deprem bölgesine giderek gövde gösterisi yaptığını ifade eden Sarısaç şöyle devam etti: “Ama sahadan aldığımız bilgiye göre halen o insanlar çadırsız, halen açıkta kalıyorlar. Bu yardım engellenmesini sadece HDP’ye yapılmış olarak algılanmamalı. Burada sadece HDP mağdur edilmiyor. HDP siyasi haklarından mahrum ediliyor ama burada yaşayan, her gün felaketlerle yüz yüze kalan Kürt halkının mağdur edilmek istenmesidir. Bu uygulamalarını HDP üzerinden meşrulaştırabilirler ama bu durumu asla halklarımıza anlatamazlar.“

HDP’li milletvekili: gerekirse yardımları tek tek ulaştıracağız

“Biz bu baskıları asla kabul etmiyor, yardımlarımızı AFAD’a ve valiliklere teslim etmeyeceğiz. Burada kriz merkeziyle sadece algıları yönetebilirler. Halkımıza gerekirse hepimiz bu eşyaları tek tek taşıyarak onlara ulaştıracağız.”

Basın açıklamasının ardından yardım konvoyu Van’ tekrar geri gönderilirken, heyet ise depremzedelerle ulaşmak üzere yola çıktı. (MA)

Kaynak: MA