HDP’li dört belediye kayyum, eşbaşkanlarına gözaltı

 Siirt, Baykan ile Kurtalan belediyelerinde HDP’li eşbaşkanlar gözaltına alınarak yerlerine kayyım atandı. Iğdır Belediyesi Eşbaşı Yaşar Akkuş gözaltına alındı, kayyum ataması sonrasında geldi.

Iğdır ve Siirt il belediyeleri ve Siirt’e bağlı Baykan ve Kurtalan’ın HDP’li belediye eşbaşkanları gözaltına alındı. Siirt, Baykan ve Kurtalan’da başkanların yerine kayyım atandı.

Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ile Peymandara Turhan, Baykan Belediye Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ile Özden Gülmez, Kurtalan Belediye Eşbaşkanları Baran Akgül ile Esmer Baran bu sabah görevden alındı. Yerlerine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç ve Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın’ın kayyım olarak atandığı açıklandı.

Kayyım atamasının ardından Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül polis tarafından evlerinde gözaltına alındı. Belediye binaları da polis kordonuna alındı.

Iğdır’da da gözaltı 

HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş da hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı. Sonrasında Iğdır Belediyesine de kayyum atandı.

HDP: Saray rejimi bir kez daha halk iradesine düşmanlığını gösterdi

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bu sabah Iğdır, Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerimiz gasp edildi. Saray rejimi bir kez daha halka ve halk iradesine düşmanlığını gösterdi. İktidar halka yaptığı bu düşmanlığın hesabını er geç verecek, halkımız saldırılara boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.

HDP’nin 43 belediyesine kayyım atandı 

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde üçü büyükşehir olmak üzere 65 belediye kazanan HDP’nin şu ana kadar 43 belediyesine kayyım atandı.