HDP’lilere 7 Ayda 300 Fezleke Hazırlandı

Üçüncü yasama döneminde hazırlanan 346 fezlekenin 320’si HDP milletvekilleri hakkında Meclis’e sunuldu.

Üçüncü yasama döneminin açıldığı 1 Ekim 2019 ile 23 Nisan 2020 tarihleri arasında dokunulmazlıkların kaldırılması talebiyle toplam 346 fezleke hazırlanarak Meclis’e sunuldu.

MA’nın haberine göre; üçüncü yasama yılının ilk gününde HDP’liler hakkında 71 fezleke, Meclis’in yüzüncü yılında ise 30 fezleke hazırlanarak, Meclis’e gönderildi.

  • Fezlekelerin 320’si HDP,
  • 13’ü CHP,
  • 6’sı AKP,
  • 5’i MHP,
  • 2’si İyi Parti ve
  • biri de TİP milletvekilleri hakkında hazılanıdı.
  • HDP milletvekilleri hakkında salgın sürecinde dahi fezleke hazırlandı. Türkiye’de salgının tespit edildiği 11 Mart’tan sonra HDP’liler hakkında hazırlanan 39 fezleke Meclis’e sunuldu.

”Buldan’ın konuşmasına tepki göstermediği için fezleke”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan hakkında 10 ve Mithat Sancar hakkında 2 fezleke hazırlandı.

HDP’nin 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Diyarbakır’da düzenlediği “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulusal Çözümü” konferansta, Pervin Buldan’ın yapmış olduğu konuşmaya “tepki” gösterilmediği için konferansa katılan HDP’li milletvekilleri hakkında fezleke hazırlanmıştı. Ancak partinin Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir hakkında, konferansa katılmadığı halde Buldan’ın konuşmasına tepki göstermediği için fezleke hazırlandı.

”En fazla fezleke hazırlanan isim, Sezai Temelli”

En fazla fezleke hazırlanan isim olan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında, dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 42 fezleke hazırlandı. Temelli hakkında hazırlanan fezlekelere, 10-27 Mart 2019 tarihleri arasında yerel seçim mitinglerinde, aday tanıtım toplantılarında, halk buluşmalarında, seçim irtibat bürolarının açılışında ve il kongrelerinde yaptığı konuşmaları gerekçe gösterildi. Ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevine dair konuşmaları da fezleke konusu oldu.