Her iki ilçede halk evlerini terk etti

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun 3’üncü gününde sınır hattındaki çatışmalar şiddetlendi. Bölgeye sınır kentlerden Urfa’nın Ceylanpınar ve Akçakale ilçelerinde yaşayanların büyük bir bölümü, yaşanan savaştan doğrudan etkilenmeleri nedeniyle evlerini terk etti.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı askeri operasyon 3’üncü gününe girdi. Bölgeye yönelik saldırıların startı Çarşamba günü saat 16.00 itibariyle yapılan hava saldırıları ile verildi. Gece saatlerine kadar devam eden yoğun hava saldırılarının akabinde kara harekatı başlatıldı. Yürütülen operasyona destek amacıyla ise, saldırıların ikinci gününde ülkedeki bütün camilerde sabah namazında ‘Fetih Suresi’ okundu.

Üçüncü gününe giren operasyonda kapsamında bölgeye yönelik ağırlıklı olarak hava saldırıları yapılırken, sınır hattının kimi noktalarında da şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

TSK’nin ve denetimindeki selefi grupların saldırılarını yoğunlaştırdığı iki merkez ise, Serêkaniyê ve Girê Spî kentleri. Halkta paniğe yol açarak kentin boşaltılması amacıyla sivillerin de hedef alındığı bu her iki kent merkezine yönelik yoğun saldırılar sözkonusu.  Yapılan saldırıları bu karşılık verilmesi nedeniyle sınır hattı yoğun çatışmalara sahne oldu. Urfa Valiliği, yaşanan bu çatışmalar dolayısıyla operasyonun ikinci gününde sınır hattındaki kimi bölgeleri “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan ettiğini duyurdu.

Kentin Ceylanpınar, Akçakale, Suruç, Birecik ve Viranşehir ilçeleri yaşanan çatışmalar nedeniyle savaş sahasına dönüşmüş durumda. Nitekim kara harekâtının başlatılması akabinde Ceylanpınar ve Akçakale’de, belediyelerin hoparlörlerinden “Mehter Marşı” marşı çalındı.

Bu iki ilçenin yanı sıra sınıra yakın diğer ilçelerde neredeyse her köşe başında kurulan güvenlik noktaları oluşturuldu.

Halk evlerinden ayrıldı

Yaşanan savaştan etkilenen merkezlerden birisi Serêkaniyê’nin hemen karşısında yer alan Urfa’nın Ceylanpınar ilçesi. Savaşın ana üssü konumunda olan ilçe merkezine süren çatışmalarda bombaların düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan ölümler ve yaralanmalar üzerine halkın neredeyse yarıya yakını ilçeyi terk etti. Sınır hattına yakın Cumhuriyet, Mehmet Akif Ersoy ve Mevlana mahalleri ise polis ve askerler tarafından tamamen boşaltıldı. İlçeden ayrılan yurttaşlar çoğunlukla Urfa kent merkezi ile Siverek ve Viranşehir ilçelerine yerleşti. İlçe merkezi yaşanan bu göçlerle patlayan bomba ve kurşun seslerinin dışında sessizliğe büründü.

Öğetmenler de kenti terk etti

Eğitime iki gün ara verilen ilçede görev yapan öğretmenler de kentten ayrıldı. Sağlık görevlileri ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çalışanlarının izinleri ise ikinci bir emre kadar iptal edildi. Yoğun askeri hareketliliğin göze çarptığı ilçede neredeyse her 10 dakikada bir belediye hoparlörlerinden uyarı anonsları yapılıyor. Yurttaşların güvenlikleri gerekçesiyle evlerinin çatılarına çıkmasına izin verilmezken, polis ve askerler sınır hattına yakın bulunan boşaltılan evlerin çatışlarına çıkarak sınır öte tarafına ateş ediyor.

‘Savaş hep bizi vuruyor’  

Ceylanpınar’ı terk etmeyen ilçe sakinleri ise kaygı ve korku içerisinde. Mikrofon uzattığımız bu ilçe sakinleri, imkanı olanların kenti terk ettiğini, olmayanların ise savaş ile yüz yüze kaldığını ifade etti. Sınırın diğer tarafından bugüne kadar herhangi bir zarar görmediklerini belirten yurttaşlar, bölgeye yönelik alınan operasyon kararı ile ortasında kaldıkları savaşa “Savaş hep bizi bulur” diyerek tepki gösterdi.

Akçakale’de aynı tablo 

Ceylanpınar gibi Girê Spî ilçesinin karşısında yer alan Akçakale ilçesinde de tablo hemen hemen aynı.

Girê Spî’ye yönelik yapılan obüs ve top atışlarına Demokratik Suriye Güçleri (QSD) de havan ve roketlerle karşılık veriyor. Yaşanan çatılmalarda ilçe merkezine düşen top ve havanlar burada da 2 kişinin ölümüne neden oldu. Paniğe kapılan halk, ilçeyi terk etmeye başladı. Dünden bu yana süren göçlerle ilçenin neredeyse yüzde 80’i boşaldı. Halen ilçede kalmaya devam eden yurttaşlarda ise korku hakim.

Kaygılı bekleyişlerini sürdüren ilçe sakinlerine belediye hoparlörlerinden sık sık yapılan uyarılarla sınır hattından uzak durmaları isteniyor.

Yol boyunca askeri sevkiyat

Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine giden bazı yollar ise tamamen kapatıldı. Her iki ilçeye gelen içerisinde Türkiye’nin denetiminde olan OSÖ askerlerinin olduğu otobüsler sınır hattına yönlendiriliyor.

Yine Suruç ilçesi sınır hattına askeri birliklerle birlikte tank, obüs topları, zırhlı araç, zırhlı iş makineleri, mühimmat, lojistik yardım ve medikal malzeme sevkiyatı yapılıyor. İlçeye uzanan yol boyunca bu askeri malzemeleri taşıyan kamyon ve tırlarla karşılaşmak mümkün. Sevkiyatlar sıkı güvenlik önlemleri altında yapılırken, Suruç ilçe merkezinde de yoğun güvenlik önlemleri var.

İlçe merkezi gibi sınıra yakın Aligör Mahallesi’ndeki güvenlik önlemleri de üst  seviyede. Mahalleye giden yol üzerine askerlerce çift yönlü kontrol noktası kuruldu. Gelip geçen araçlar ve içerisindekiler kimlik kontrolü ve aramadan geçirildikten sonra mahalleye sokuluyor ya da çıkmalarına izin veriliyor. Bu kontrol noktası aşıldığında gelenleri mahallenin hemen girişinde ikinci bir kontrol noktası daha karşılıyor. Her iki kontrol noktasından geçildikten sonra ancak mahalleye girilebiliyor.

Basına akreditasyon uygulaması

Yürütülen operasyonu takip etmek üzere Urfa’nın sınır hattındaki bu ilçeleri çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu da mesken tutmuş durumda. Urfa Valiliği, operasyonu takip edebilmeleri için Gire Spî’nin karşısında bulunan Akçakale’deki bir tepeyi hazırladı. Ancak bu alana sadece akredite olan basın mensupları alınıyor. Akredite olmadıkları için Federe Kürdistan Bölgesi’nden gelen ve Kürtçe yayın yapan bazı televizyon kanalları çalışanları da bu alana sokulmadı.

Kaynak: M.A