Hindistan’da koronavirüs nedeniyle mahsur kalan mülteci işçilere gözaltı

Hindistan'da koronavirüs nedeniyle mahsur kalan mülteci işçilere gözaltı

Yüzlerce mülteci işçi, evlerine dönebilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ederek eylem yaptı. Polis, biber gazı ile işçilere saldırdı,  çok sayıda kişiyi gözaltına aldı

Hindistan’da başkent Yeni Delhi’ye sınırı bulunan Gaziabad bölgesinde koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle mahsur kalan ve tahliye olabilmek için kayıt yaptırması gereken binlerce mülteci işçi toplu halde beklemek zorunda kaldı.

Yeni Delhi’ye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Gaziabad’da binlerce mülteci işçi, kendileri için tahsis edilen tren veya otobüs seferlerine kayıt yaptırabilmek için Ram Lila Meydanı’nda bir araya geldi.

İsmi açıklanmayan işçilerden biri, “Virüs hakkında bir şey bilmiyorum. Fakat açlıktan ölmek istemiyorum.” dedi.

Hindistan’da Covid-19 vaka sayısı 96 bin 492’ye yükselirken, salgın dolayısıyla 3 bin 41 kişi yaşamını yitirmişti.

Hindistan’da işçi eylemleri sürüyor

Öte yandan, Gucerat eyaletinin Ahmedabad şehrinde bir araya gelen yüzlerce mülteci işçi, evlerine dönebilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ederek eylem yaptı. Polis, biber gazı ile işçilere saldırdı çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Hindistan’da 25 Mart’ta uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağının ardından evlerine dönmek isteyen mülteci işçilerin protestoları çeşitli eyaletlerde aralıklarla sürüyor.

Hükümet tarafından mülteci işçilerin evlerine dönebilmesi için tahsis edilen tren ve otobüs seferleri yetersiz kalmış, binlerce mülteci işçi evlerine ulaşabilmek için yollara düşmüştü.