Hülya Halaçkay’a 15 yıl hapis cezası

İstanbul Güngören’de 25 Ağustos 2019’da kendisine sistematik şiddet uygulayan kocası Kadir Ören’i saldırısından kurtulmaya çalışırken öldürmek zorunda kalan Hülya Halaçkay’a 15 yıl hapis cezası verildi.

Avukatların “Meşru müdefa şartları oluşmuştur” savunmasına karşın mahkeme, haksız tahrik indirimi uyguladı.

Adli Tıp Profesörü ve TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincan’ın dinlenmesini talep ettiklerini belirten Avukat Meriç Eyüboğlu, “Şebnem Korur Fincancı’nın dinlenmesinin, özellikle otopsi raporunun izahatı açısından gerekli olduğu kanatindeyiz. Huzurda dinlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Eyüboğlu: Mecburen öldürme zorunda kaldı

Eyüboğlu’nun talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Hülya Halaçkay’ın öldürme kastı olmadan kendini savunduğunun altını çizen avukat Eyüboğlu da şöyle konuştu:

“Darbeler tesadüfü gerçekleşen, kendini korumak amacıyla, saldırıyı bertaraf etmek için yapılan darbelerdir. Sadece tek bir darbe öldürücü mahiyette olup diğerleri çizik niteliğindedir. Boğuşma esnasında kurtulmak için ilk darbeleri savurmuştur, kola gelenler sıyrık şeklindedir, bunlar etkili olmayan darbelerdir. Müvekkilimiz bu darbelerle dahi saldırıyı bertaraf edemeyince mecburen ölüme sebep olan darbeyi savurmak zorunda kalmıştır.”

“Şunu da göz önünde bulundurmak gerekir; müvekkilim sürekli vücut bütünlüğü ve cinsel bütünlüğü yönünden saldırıya maruz kalan bir kişidir. Buna ispatlayan birçok emare dosyaya sunulmuştur. Gerek olay tutanağı ve olay yeri görüntüleri gerekse tanık beyanları bunu apaçık ortaya koymuştur. Hatta karşı tarafın tanıkları dahi sanığın sistematik bir şekilde şiddete maruz kaldığını belirtmişlerdir, herkes sistematik şiddeti doğrulamıştır.

“Evliliklerin son dönemlerinde boşanma kararı almışlardır. Aynı evde ayrı odalarda yaşama kararları bulunmaktadır. Buna birkaç gün uysa da maktül tekrar saldırılarına devam etmeye başlamıştır. Burada sıkıntılı olan husus müvekkilimiz ilk anda mevcut halinin, bedensel ve ruhsal halinin tespit edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

“Olay mahalli de vehameti ortaya koymaktadır, cam ve tabak kırıkları yerlerde olup tutam tutam saçlar söz konusudur. Maktul, kırık cam parçaları üzerinde müvekkilimizi saçlarından tutarak sürüklemiştir. Biz burada meşru müdafa şartlarının oluştuğu kanaatinde olduğumuzu tekrarlıyoruz. Bütünlüğünü korumaya çalışmış. Savunma zorunlu.”

Avukatlarının beyanlarını ardından söz alan Halaçkay da öldürme kastının bulunmadığını ve ölmemek için kendini savunduğunu belirtti.

Haksız tahrik indirimi uygulandı

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Halaçkay’a “eşe yönelik kasten öldürme” suçundan ağırlaştırmış müebbet hapis cezası verdi.

Eylemin haksız tahrikin etkisi altında gerçekleştiği belirtilerek ceza 18 yıla indirdi. Cezada 1/6 oranında indirim yapan heyet, 15 yıl hapis cezası ile tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Adliye önünde açıklama

Duruşma sonrası adliye önünde “Hayatımızı savunuyoruz” pankartıyla açıklama yapan kadınlar adına konuşan avukat Eyüpoğlu, erkekleri koruyan yargının, kadınlar söz konusu olduğunda kapılarını kadınlara kapattığını vurguladı. Eyüpoğlu, “Bugün bu kararın verilmesi için hiçbir neden yok. Bu davanın erkek şiddetinden kaynaklı bir dava olduğunu biliyoruz. Ülkenin karakolları, adliyeler kadınlara kapalı. Dolayısıyla bizim başka seçeneğimiz yok. Duyun bizi” dedi.