#HülyaHalaçkayaÖzgürlük: Savcılık meşru müdafaa dedi, mahkeme heyeti tutukluluğa devam kararı verdi

Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen üçüncü duruşmaya Hülya Halaçkay getirildi. Duruşmaya çeşitli kadın örgütleri ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen otopsi raporunu okudu. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapora karşı beyanda bulunan sanık avukatları, Hülya Halaçkay’ın tahliye edilmesini talep etti.

Savcı “meşru müdafaa” dedi

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Türker, maktulün Hülya Halaçkay’a darp ve şiddet uyguladığına dair iddiaları destekleyen doktor raporunun dosyada yer aldığını ifade etti. Mütalaada Hülya Halaçkay’ın, Kadir Ören’i üç kez bıçakladığı ve eyleme kendiliğinden son verdiği, ambulansı ve polisi aradığı da gerekçe gösterilerek öldürme kastına dair delil bulunamadığı belirtildi. Savcı Türker, mütalaasında Hülya Halaçkay’ın cinsel saldırılara karşı kendini korumaya çalıştığını ve meşru müdafaa sınırlarını maruz görülebilecek bir korku ve panikle aştığının kabul edilmesi gerektiğini gerekçe göstererek sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığını söyledi. Savcı Hülya Halaçkay’ın tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Tutukluluk halinin devamına karar verildi!

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, mütalaaya karşı beyanda bulunulması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

“Mahkeme savcılık mütalaasını dikkate almadı”

Duruşmanın ardından adliye önünde sanık avukatı ve bir grup kadın bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Avukat Selmin Cansu Demir, basın açıklamasında “Hülya uğradığı cinsel saldırı sonucunda yaşamını savunmak için buradaki davanın konusu olan eylemini gerçekleştirdi. Bugün savcılık mütalaası, Hülya’nın maruz kaldığı eylemler sonrasında yaşamını savunmak için bir savunma eylemi gerçekleştirdiğini ifade etti. Mahkeme savcılık mütalaasını dikkate almadı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi” şeklinde konuştu.