İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinin iptali için dava açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, garları kiralama ihalesindeki hukuksuzluğa karşı bu sabah hukuk mücadelesi başlattı. Ekrem İmamoğlu’nun çağrısı sonrası yüzlerce yurttaş da İBB avukatlarına destek vermek için Anadolu Adliyesi önünde toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) garları kiralama ihalesindeki hukuksuzluğa karşı bu sabah hukuk mücadelesi başlattı. Ekrem İmamoğlu’nun çağrısı sonrası yüzlerce yurttaş da İBB avukatlarına destek vermek için Anadolu Adliyesi önünde toplandı.

Sözcü’nün haberine göre, sabah saatlerinde Bölge İdare Mahkemesi’ne gelen İBB heyeti, ihalenin iptali için dava dilekçesini sundu. Heyet daha sonra ihaleyi düzenleyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Kartal’daki Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na hareket etti. Kartal’daki Anadolu Adliyesi önüne yüzlerce vatandaşın yanı sıra çok sayıda avukat da geldi. Kalabalık İBB avukatlarını alkışlar eşliğinde karşıladı.

İBB heyeti suç duyurusu dilekçesini teslim etmek üzere adliye binasına giriş yaptı.

Dilekçede ne var?

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde elenme gerekçelerinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilerek “Ayrı ayrı iş deneyimi belgesinin aranması komisyonun yorumudur, herhangi bir hukuk kuralına dayanmamaktadır. Aynı anlama gelen bir ifade yazılmış olduğu halde ‘müşterek ve müteselsil’ ibaresinin geçerlilik şartı olarak aranması en temel hukuk kaidelerinden birine, ‘dürüstlük’ kuralına aykırıdır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Sendika.org