İbrahim Gökçek Gazi Cemevi’nde anıldı

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, aydınlar, CHP-HDP-TİP milletvekillerinin süreci takip edeceklerine dair beyanlarının ardından 323 günlük ölüm orucuna ara vermişti. Gökçek kaldırıldığı hastanede 7 Mayıs sabahı hayatını kaybetti.

Grup Yorum’un Twitter üzerinden Gazi Cemevi’ne yaptığı çağrının ardından binlerce kişi İbrahim Gökçek’i anmak için cemevine geldi. Birçok siyasi kurumun yanında mahalle halkı da anmaya katıldı.

Kaynak: Zeynep Kuray

Gökçek’in cenazesinin gelmesi beklenirken İbrahim Gökçek, Helin Bölek ve Mustafa Koçak’a dair sloganlar atıldı, Grup Yorum marşları söylendi.

Cenaze aracı cemevine geldiğinde, yüzlerce insan yolun iki tarafında tek sıra haline geçerek sloganlarla araçla beraber cemevine girdi.

Grup Yorum üyeleri tarafından yapılan konuşmalarda Gökçek’in direnişinin bitmediğini, tutuklu Halkın Hukuk Bürosu avukatları Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal, devrimci tutsaklar Didem Akman ve Özgür Karakaya’nın sürdürdüğü adalet arayışında devam ettiği vurgulandı, Helin Bölek, İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin yalnızca onların değil, adalet arayan herkesin talepleri olduğu belirtildi.

Resim
Kaynak: Zeynep Kuray

Akşam yapılan programda Grup Yorum üyelerinin yaptığı konuşmaların yanısıra TAYAD’lı ailelerinin konuşması da yer aldı. Konuşmaların ardından Gökçek’in sevdiği şarkılardan biri olan Uğurlama okundu, sloganlar eşliğinde program bitirildi. Cenazenin korunması için cemevinde nöbete başlandı. Grup Yorum üyeleri tarafından Gökçek’in cenazesinin Kayseri’de gömülmek üzere gönderilmesi için cuma günü 10.00’da Gazi Cemevi’nden başlatılacak yürüyüşe çağrı yapıldı.