İbrahim Gökçek, Kayseri’de defnedildi, törende söylenen türküye tahammül edilemedi

Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek, sabah saatlerinde getirildiği mezarlıkta, ailesi ve yoldaşlarının katılımıyla defnedildi. Hapiste olan eşi Sultan Gökçek de cenaze törenine katıldı. Gökçek toprağa verildikten sonra Grup Yorum üyesi Bahar Kurt’un konuşması sırasında müdahale eden polis, konuşmanın ardından söylenen şarkının bitmesine dahi tahammül edemedi. Annesi ve babası dışında herkesi mezarlıktan uzaklaştırdı.

Sabah saatlerinde cenazeye katılım salgın bahanesi ile kısıtlanmaya çalışıldı

Ölüm orucunun 323’üncü gününde ara verdikten iki gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in mezarlık morgunda bekleyen cenazesi gece polisler eşliğinde cenaze mezarlık gusülhanesine getirildi.

Gökçek’in avukatı Ayşegül Çağatay, cenazenin gece boyunca mezarlık morgunda bekletildiğini belirterek, “Yanında akrabaları, kardeşi vardı. Şimdi İbrahim’i almaya gidiyoruz. Halep Hoca mezarlığına defnedilecek İbrahim” dedi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in Kayseri’ye getirilen cenazesini almaya giden avukat Ayşegül Çağatay, “Sokağa çıkma yasağı bahane edilerek, kişi sayı sınırlaması getirmeye, yakınları dışında kimseyi almamaya çalışıyorlar” dedi.

Çağatay ayrıca Gökçek’in cezaevinde bulunan eşi Sultan Gökçek’in de cenazeye katılmak üzere Kayseri’ye getirildiği bilgisi aldıklarını ancak teyit edemediklerini söyledi. Çağatay, “Sultan Gökçek’in Kayseri’ye getirildiği bilgisi verildi fakat onunla net bir irtibat kuramadık. Kesin cenazeye katılacak mı bilmiyoruz ama bunu zorlamaya çalışıyoruz.” Dedi.

Faşistler Başakpınar’da toplandı

Gökçek’in cenazesi dün gece getirilmesi ardından Başakpınar ilçesinde toplanan faşist  bir grup defin işleminin Kayseri’de yapılmamasını istedi. Gökçek’in cenazesinin defnedilmesini engellemeye çalışan grup, “Gömseler bile çıkarır, yakarız…” tehditlerinde bulundu.

Gece geç saatlerinde sokağa çıkma yasağına rağmen toplanan gruba MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy ve İl Başkanı Serkan Tok da katıldı. Başakpınar’a gelen Ersoy bir konuşma yaparak, “Hassasiyetlerimiz aynı. Korona da var ama ona rağmen bu saatte buradayız. Elimizden ne geliyorsa yaparız” dedi.