İbrahim Gökçek’in Cenazesine Katılanlara Tutuklama İstemi

İbrahim Gökçek'in Cenazesine Katılanlara Tutuklama İstemi

İbrahim Gökçek’in cenazesine katılanlar tutuklama istemiyle sulh ceza mahkemesine sevk edildi

7 Mayıs günü hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesine katılmak için Gazi Cemevi’ne gidenler polis saldırısıyla ve işkenceyle gözaltına alınmıştı.  Grup Yorum üyeleri Dilan Ekin, Fırat Kıl ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri Av. Seda Şaraldı, Av.Didem Baydar Ünsal, Stajyer avukat Doğa İncesu ve Grup Yorum dinleyecileri toplam 17 kişi için hukuksuz bir şekilde gözaltı süresi 4 güne çıkarılmış ve gözaltında yoğun işkenceye maruz kaldıkları bildirilmişti.

Savcı tutuklama talep etti!

Bugün, Çağlayan Adliyesi’ne götürülen müzisyen, avukat ve dinleyicilerden; Stajyer Avukat Doğan İncesu ve Grup Yorum dinleyicisi Elif Tayyar’ın adli kontrolle, aralarında Avukat Seda Şaraldı ve Av. Didem Baydar Ünsal’ın da bulunduğu 15 kişinin ise tutuklama talebiyle sulh ceza mahkemesine sevk edildiği duyuruldu.

Ailesinin rahat 50 kişiyi temizleyebileceğini televizyon programlarında açıklayarak, cenazeyi toprağın altından çıkarıp meydanda yakacaklarını söyleyerek insanlığa karşı suç işleyenlere, hiçbir hukuki işlem yapılmazken devrimci bir müzisyenin cenaze törenine katılmak istemenin “tutuklama” ile cezalandırılmak istenmesine sosyal medyada tepkiler büyüyor. Çağdaş Hukukçular Derneği herkesi bu hukuksuzluğa karşı ses çıkarmaya, Çağlayan Adliyesi’ne çağırıyor.

Avukatlık Suç Değil!

Çağdaş Hukukçular Derneği gözaltılara dair yaptığı yaptığı açıklama ile bir komplo dosyası oluşturulmak istendiğini ifade etmişti. “Meslektaşlarımızın cenaze töreni ve  müzakere için olay yerinde olduğu kamera kayıtları ile sabit olmasına rağmen propaganda, kamu malına zarar verme ve görevli memura mukavemet suçları yöneltilerek haklarında 4 günlük gözaltı süresi verilmiş, dosya içeriği molotof kokteyli bulunduğu iddiası ile şişirilmeye, adeta tutuklamaya dönük yeni bir komplo dosyası hazırlanmaya çalışılmıştır.” diyen Çağdaş Hukukçular Derneği, gömülme hakkının yasal bir hak olduğu ve müvekkilleri İbrahim Gökçek’in cenazesinde bulunmanın da hem avukatlar hem de vatandaşlar açısından suç olamayacağını belirterek sosyal medyada geçtiğimiz günlerde #AvukatlıkSuçDeğildir diyerek tag çalışması başlatmıştı.