Ana Sayfa Dünyadan İdlib’den ”Hain Türkiye” sloganıyla Öso, El Kaide bağlantılı unsurlar Türkiye sınırını geçmeye...

İdlib’den ”Hain Türkiye” sloganıyla Öso, El Kaide bağlantılı unsurlar Türkiye sınırını geçmeye çalıştı

Görüntülerde kalabalık grubun sınır kapısına kadar geldiği ve burada Türkiye güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldiği görülüyor.

Suriye’de cihatçıların elindeki tek büyük kent olan ve Rusya destekli Suriye ordusunun son günlerde operasyonlarını sıklaştırdığı İdlib’de toplandığı belirtilen kalabalık bir grubun Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab-El Hava’dan Türkiye’ye geçmeye çalıştığı iddia edildi.

Sosyal medyada paylaşılan çok sayıda videoda kalabalık grubun sınır kapısına kadar geldiği ve burada Türkiye güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldiği görülüyor.

Suriyeli gazeteci Muhammed Hasan ise jandarmanın Suriyelilere ateş açtığını iddia etti.

Gazeteci Ali Örnek, “Türkiye’nin kendilerini korumamasından şikayetçi ÖSO mensupları ve destekçileri “Hain Türkiye” sloganlarıyla Bab el- Hava kapısından geçip Türkiye’nin Cilvegözü kapısına girmeye çalışmış. Bu arada Suriye tarafında dalgalanan bayrak El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir’uş Şam’ın” diye yazdı.

ماجد عبدالنور@majed_abdalnoor

آلاف المتظاهرين في مدينة إدلب يقتحمون الآن معبر باب الهوى متجهين إلى البوابة التركية مطالبين بوقف القصف الروسي أو فتح الحدود باتجاه أوروبا ، ومازالت حشود المدنيين المهجرين تتوافد إلى الحدود التركية بكثافة

Yerleştirilmiş video

Hasan Sivri ise, “Şu hale bak: Hatay sınırında bulunan Bab Al-Hava sınır kapısının Suriye tarafında yüzlerce kişi ‘Hain, hain, hain; Türk ordusu hain’ sloganı atıyor. Sınırın açılmasını veya Rus bombardımanın durdurulmasını istiyorlar” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

 

Hasan Sivri

@hasansvri

Şu hale bak: Hatay sınırında bulunan Bab Al-Hava sınır kapısının Suriye tarafında yüzlerce kişi “Hain, hain, hain; Türk ordusu hain” sloganı atıyor. Sınırın açılmasını veya Rus bombardımanın durdurulmasını istiyorlar https://twitter.com/majed_abdalnoor/status/1167382773931368449 

ماجد عبدالنور@majed_abdalnoor

آلاف المتظاهرين في مدينة إدلب يقتحمون الآن معبر باب الهوى متجهين إلى البوابة التركية مطالبين بوقف القصف الروسي أو فتح الحدود باتجاه أوروبا ، ومازالت حشود المدنيين المهجرين تتوافد إلى الحدود التركية بكثافة

 

Gazeteci Fehim Taştekin ise sınırda yaşananlara dair değerlendirmelerini Twitter hesabından paylaştı. Taştekin Türkiye’nin şu ana kadar başta ÖSO olmak üzere cihatçılara verdiği desteğin duruma bugün yaşananların nedenlerinden biri olduğuna işaret etti:

‘RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER’

“Bab el Hava kapısında yaşananlar, komşusunun topraklarında rüzgar ekenlerin kendi sınırlarında fırtına biçtiklerinin resmidir.Kapıları aç, ülkeyi cihatçı otobanına çevir, ÖSO çatısı altında silahlı adamları eğit-donat, kirli bir savaş yürüt, sonra “Olmadı arkadaş, Şam sandığımızdan uzakmış” de. Desteği kestiğiniz anda öfkenin size patlayacağını, o silahın bumerang ile döneceğini biliyordunuz. Mavi Marmara meselesinde olduğu gibi tonlarca silah verip yönlendirdikleri Suriyelilere de “İsyan ederken bize mi sordunuz” diyecekleri gün yakındır.”

Fehim Taştekin

@fehimtastekin

Bab el Hava kapısında yaşananlar, komşusunun topraklarında rüzgar ekenlerin kendi sınırlarında fırtına biçtiklerinin resmidir.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com