İdlib’teki hava saldırısında en az 58 asker cenazesi iddiası… Hatay valisi 9 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı

İdlib bölgesinde yaşanan çatışmalarda en az 58 askerin yaşamını yitirdiği ve onlarca askerinde yaralandığı iddia edildi. Cenazelerin ve yaralıların helikopterlerle Reyhanlı ile Antakya’ya taşınırken; hastanelerin sivillere kapatıldığı bildirildi. Hatay valisi, 9 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye destekli selefi gruplar ile Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin İdlib’deki yoğun çatışmalar devam ederken, Rusya ordusunun hava saldırısı sonucu en az 58 askerin yaşamını yitirdiği, onlarca askerin de yaralandığı iddia edildi. Asker cenazelerinin ve yaralılarının bir kısmının Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne bir kısmının da Hatay Yeni Devlet Hastanesi’nde askeri araçlarla ve helikopterlerle taşındığı belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre; Reyhanlı Devlet Hastanesi’nin sivillere kapatılarak, sürekli kan anonsu yapıldığı ifade edilerek, “Hastaneye 100 asker cenazesinin getirildiği ve onlarca yaralının olduğu söyleniyor. Hatay Yeni Devlet Hastanesi’ne de 32 asker cenazesi ve onlarca yaralı asker getirildi. Halk hastaneler önünde toplanmış durumda. Bugün okullara erkek öğretmenler için seferberlik kağıtları gönderildi. Sınır hattında da yoğun bir askeri hareketlilik. Oğulpınar Sınır Hududu askeri yasak bölge ilan edilmiş durumda. Bazı sınır köylerinde boşaltılacağı söyleniyor. İskenderun Devlet Hastanesi yoğun bakımı yaralılar kapatıldı. Hatay’da tüm hastaneler yaralı askerler için kapatılacağı söyleniyor” denildi.

Hatay valisi: 9 şehidimiz var

İddialara ilişkin resmi yetkililerden henüz bir açıklama yapılmazken, Hatay Valisi Rahmi Doğan katıldığı bir televizyon programında, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur.Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: MA