İHD: Barış Akademisyenleri dosyalarında beraat kararı verilmeli

Barış Akademisyenleri için açıklama yapan İHD, bütün birinci derece mahkemelere, “AYM’nin kararına uyarak, Barış Akademisyenleri dosyalarında beraat kararı vermeye” çağırdı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan Barış Akademisyenlerine dair açıklama yaptı. İHD Ankara Şubesi önünde toplanan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu grup, “Barış hakkı ve ifade özgürlüğü yargılanamaz” yazılı pankart açtı.

Grup adına konuşan Barış Akademisyenlerinden Sibel Perçiner, “Barışın bir insan hakkı olarak ilan edilmesi sürecinin arka planında, yüzyıllara dayanan köklü bir barış özlemi ve mücadelesi yatmaktadır. Barış hakkı, özellikle 20’nci yüzyılda yaşanan II. Dünya Savaşı’nın tüm şiddet ve yıkıcılığı gerçeğinin gözler önüne serilmesi ve sonrasında ortaya çıkan iki kutuplu dünyadaki siyasal, sosyal, toplumsal, ekonomik ve teknolojik gerilimlerin doğurduğu sonuçlara ve ortaya çıkan yeni sömürgeciliğe karşı bir tepkinin ürünü olarak ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Barış Akademisyenleri için verdiği ihlal kararına işaret eden Perçiner, “2016 yılından beri Kanun Hükmünde Kararnameler ile 406 Barış Akademisyeni çalıştıkları kurumlardan ihraç edilmiş, pasaportları iptal edilmiş, kamuda çalışmaları ve akademisyen olarak mesleklerini icra etmeleri ömür boyu yasaklanmıştır. Barış Akademisyeni Mehmet Fatih Traş, yaşam hakkı tamamen elinden alındığı için umudunu yitirmiş ve çok genç yaşta yaşamına son vermiştir. 5 Aralık 2017’den itibaren 800’ün üzerinde akademisyen haksız ceza yargılamalarına maruz kalmıştır. AYM kararı uyarınca öncelikle devam eden tüm bu ihlallerin kaldırılması ve ayrıca üç yılı aşan mağduriyetin karşılanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Perçiner, akademisyenlerin taleplerini şöyle sıraladı:

  • Bütün birinci derece mahkemelerini AYM’nin kararına uyarak önünde bulunan Barış Akademisyenleri dosyalarında beraat kararı vermeye, mahkumiyet kararı verdikleri hakkında yeniden yargılama yaparak beraat kararı vermeye,
  • OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu AYM kararına uyarak ihraç edilen akademisyenleri görevlerine iade etmeye,
  • Üniversiteleri görevlerine iade edilecek akademisyenleri aynı görev yerlerine, aynı unvanla iade etmeye,
  • Yetkilileri ihraç edilen, yargılanan, haklarında soruşturma açılan ve ceza alan akademisyenlerin uğradıkları mağduriyetin giderilmesi için adım atmaya,
  • İçişleri Bakanlığı’nı pasaport tahditlerini kaldırarak seyahat özgürlüğünün ihlal edilmesine son vermeye,
  • Başta akademisyenler olmak üzere demokratik kamuoyunu ifade özgürlüğü ve akademik özgürlükleri savunmaya,
  • Karşı bildiri yayınlatarak üniversiteler ve akademisyenler üzerinde baskı kurmaya çalışan YÖK’ü derhal bu tutumdan vazgeçmeye ve özür dilemeye,
  • Temel hak ve özgürlükleri hiçe sayarak AYM kararına karşı kampanya yürütmeye çalışan üniversite yönetimlerini ve akademisyenleri insan haklarına saygı yükümlülüklerini yerine getirmeye davet ediyoruz.