İHD: “İşkence yapanlar korunuyor”

Mardin’de 8 kişinin gözaltında işkenceye maruz kalmasına tepki gösteren İHD Şube Başkanı Av.Feyzi Adsız, işkence yapan kolluk kuvvetlerinin korunduğuna dikkat çekerek, olayın yargı aşamasına müdahil olacaklarını belirtti

Mardin’in Mazıdağı ve Derik ilçeleri kırsal mahallelerinde yaşanan çatışmanın ardından 20 Aralık günü gözaltına alındıktan 4 gün sonra serbest bırakılan 8 yurttaşın gözaltındayken askerler tarafından işkenceye maruz kalmasının yankıları sürüyor. Mardin Barosu’nun savcılığa yaptığı başvurunun ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi de olayın takipçisi olacağını aktardı.

“İşkence yapan kişiler devlet tarafından korunuyor”

İşkencecinin suç olduğunu hatırlatan İHD Mardin Şube Başkanı Feyzi Adsız, özellikle kentte son dönemlerde artan işkence iddialarına değindi. Hiçbir bireye insanlık onuruna bağdaşmayacak davranışlarda bulunulmaması gerektiğine dikkat çeken Adsız, son bir ay içerisinde 3 işkence başvurusu aldıklarını aktardı. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlatan Adsız, işkencenin sistematik bir hal aldığını söyledi. Daha önceki işkence iddialarında savcılar tarafından etkin ve sağlık bir soruşturma yürütülmediğini kaydeden Adsız, “Etkin soruşturma yürütülüp, failler yargılanmış olsaydı bu günlerde söz konusu işkenceler yaşanmayacaktı. Bugün, uygulanan işkencelerden değil, bunu daha önce uygulayan kişilerin adaletin karşısındaki yargılamaları konuşuyor olmalıydık. Fakat işkence yapan kişiler devlet tarafından korunuyor ve kollanıyor. Açılan soruşturmalar ise örtbas ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Cezasızlıktan güç alıyorlar”

İşkence olayına karışan kolluk kuvvetleri için “cezasızlık politikası” uygulandığını belirten Adsız, “Nitekim bu cezasızlık politikasından güç alarak, bu işkenceyi sistematikleştirerek ve daha da yoğunlaştırmaya başladılar. İşkenceyi yapan kişilerin bir an önce görevlerinden uzaklaştırılması ve bunlar hakkında etkin bir soruşturmanın yapılması gerekiyor” dedi. Adsız, kentteki son işkence iddialarının yargı aşamasına müdahil olacaklarını paylaştı.