İHD: Şube Başkanımız Solmaz serbest bırakılsın

İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz’ın gözaltına alınmasına tepki gösteren İHD, “Türkiye’de siyasi iktidar hoşuna gitmeyen hususlarda açıklama yapan ve gösterilere katılan kişileri mevcut TMK’yi oldukça kötü bir şekilde kullanarak suçlayabilmektedir” dedi.

İnsan hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Dersim’de dün gözaltına alınan Şube Başkanları Gürbüz Solmaz için yazılı açıklama yayımladı. İHD tarafından yapılan açıklamada, Gürbüz Solmaz’a emniyet ifadesinde İHD ve SES şube eşbaşkanlıkları döneminde katıldığı toplantı ve gösteriler, yapılan basın açıklamalarının “yasa dışı örgütler” adına yapıp, yapmadığının sorulduğu belirtildi.

‘TMK oldukça kötü kullanılıyor

Türkiye’de demokratik alanda sivil faaliyet yürüten kitle örgütü yöneticilerinin uzun zamandır kriminalize edilmeye çalışıldığına dikkati çekilen açıklamada, “Demokratik toplumun özelliği herkesin önceden izin almaksızın barışçıl toplantı ve gösteri yapmasıdır. Bunun yanı sıra düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmasıdır. Türkiye’de siyasi iktidar hoşuna gitmeyen hususlarda açıklama yapan ve gösterilere katılan kişileri mevcut TMK’yi oldukça kötü bir şekilde kullanarak suçlayabilmektedir” denildi.

 ‘Biran önce serbest bırakılsın

İktidar tarafından dün Meclis’e getirilen yargı taslak metni ile Dersim’de demokratik alana yapılan müdahalenin bir tezatlık taşıdığı vurgulanan açıklamanın devamında şöyle denildi: “Siyasi iktidarı bir an önce sivil demokratik alanı baskı altında tutan politikalardan vazgeçmeye ve buna uygun bir kolluk ve yargı yapılanması gerçekleştirmeye davet ediyoruz.

Türkiye’nin uymak zorunda olduğu BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi ve mevcut demokratik ilkeler uyarınca şube başkanımız Gürbüz Solmaz’ın tamamen yasal, meşru ve demokratik çalışmaları nedeni ile suçlanmaması gerektiğini ve biran önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: M.A