İHD, TİHV, SES, MTO ve Diyarbakır Barosu Nusaybin’de: Savaş bir an önce dursun

İHD, TİHV, SES, MTO ve Diyarbakır Barosu’ndan oluşan heyet, çatışmaların yaşandığı sınır kenti Nusaybin’de incelemelerde bulundu. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Savaşın bir an önce durmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı operasyonun ardından çatışmaların yaşandığı Mardin’in Nusaybin ilçesi, aralarında insan hakları savunucuları ve hukukçular tarafından ziyaret edildi. Aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Mardin Tabip Odası (MTO) ve Diyarbakır Barosu yöneticilerinin de bulunduğu bir heyet kenti ziyaret etti. Heyetten ayrı olarak kente giriş yapmak isteyen HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’a ise “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmedi.

Öztürk: savaşın bir an önce dursun  

İlk olarak Nusaybin Belediyesi’ni ziyaret eden heyet, burada belediye eşbaşkanlarından kentte yaşananlara dair bilgi aldı. Görüşmede konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Bu savaşın bu şekilde büyük acılara yol açacağına dair uyarılarda bulunmuştuk. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine dönük bu müdahalesi bir savaş. Barışta ısrarcı olan insanlar olarak her zaman buna karşı çıktık, karşı çıkmaya devam ediyoruz” dedi.

Savaşın ölümlere neden olacağını herkesin öngördüğünü ve Nusaybin’de de bunun yaşandığını belirten Öztürk, çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Özellikle sivil ölümlere dikkat çekmek istiyoruz ve bu savaşın bir an önce durmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

Ardından konuşan TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise,  Türkiye’nin başlatmış olduğu savaştan önce kendi vatandaşının güvenliğini alması gerektiğini ifade etti. Fincancı, “Ancak böyle bir durumun olmadığını gördük” dedi. Fincancı, TİHV, İHD ve sağlık örgütlerinin ellerinden gelen desteği sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Erden: Barışın sözünü ifade etmek gerek

SES Genel Başkanı Gönül Erden de, var olma mücadelelerinin savaşa karşı barışı savunmak olduğuna dikkat çekti. “Barışın olmadığı yerde sağlıktan ve sağlıklı olmaktan da bahsedemeyeceğimizi biliyoruz” diyen Erden, “Savaşın ne olduğunu sağlık emekçileri olarak iyi biliyoruz. Hem yaşanan yaralanmalar hem de yaşanan travmaların acısı ile çok daha yakinen yüzleşiyoruz” dedi. Erden, “Savaşa karşı barışın sözünü ifade etmek gerekiyor” vurgusunda bulundu.

Olay yerinde inceleme yapıldı

Nusaybin Belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut heyeti bir süre yaşanlara karşı bilgilendirdi. Görüşmenin ardından heyet, patlamalarda yaşamını yitirenler için kurulan taziyeleri ve hastanedeki yaralıları ziyaret etti. Heyet havan toplarının isabet ettiği yerlerde de incelemelerde bulundu.

Kaynak: M.A