“İki ayyaştan” “Gazi”ye… Erdoğan: Acaba Gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?

Erdoğan, AKP grup toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanı “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemizin geleceğine bıraktığımız en büyük miras olacaktır. Diyorlar ki “bu geleneğimize ters bir yapı.” Diyorlar ki biz Atatürk’ün partisiyiz. Acaba Gazi parlamenter demokrasi ile mi idare etmiştir ülkeyi? dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanıu Tayyip Erdoğan, partisinin haftalık grup toplantısında konuşma gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başlarından şöyle:

17 yıllık döneme baktığımızda gerçekten göz kamaştırıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Vesayet odakları Ak Parti’nin varlığını ve iktidarını uzun süre kabullenemediler.

Bugün bile ellerine imkan geçse Ak Parti’yi yerle yeksan etmek isteyeceklerinden hiç şüpheniz olmasın.

Vesayet güçleri ülkeyi yönetmemizi engellemeye çalışmasının yanında bir sembol olarak gördükleri cumhurbaşkanlığını da bize seçtirmek istemediler. Bunu milletimizi hakem tutarak seçtik.

2013’ten bu yana giderek artan saldırganlık sürecini yaşadık. Gezi olaylarında sokaklarda terör estirildi.

Baktılar ki AK Parti’yi ne sandıkta ne sahada yenemeyecekler bu kez doğrudan silaha başvurdular.

15 Temmuz darbe girişiminin milletimizce durdurulması tarihe geçmiştir.

Sınırlarımız içinde ve dışında ülkemize doğrultulmuş bir silah varsa arkasında kim var bakmadan üzerine gittik imha ettik ediyoruz.

Üniversite öğrencilerimize bir müjde vermek istiyorum. Lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu yüzde 10 artışla 550 liraya çıkıyor. Öğrenim kredisi rakamları Ocak ayından itibaren yüksek lisansta bin 100 lira, doktorada bin 650 lira olarak uygulanacak. Yeni öğrenim kredisi ve bursu rakamlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

‘Kuyumcu titizliği ile tespit ettik’

Yargı sistemine sızan FETÖ’cüleri kuyumcu titizliği ile tespit edip temizledik. Yargının işleyişini kolaylaştırdık. Pek çok alanda reformlar yaptık.

Amacımız vatan toprağının her karışında insanımızın güvenli huzurlu şekilde yaşamasını sağlamaktır.

Tüm belediyeleri kaynak ve yetki bakımından sorumluluk alanında en güzel hizmeti verebilecekleri bir seviyeye çıkardık.

KOBİ’lere en büyük destekler hükümetimiz zamanında verildi. Savunma sanayii göğüs kabartan başarılara imza attığımız alanlardan biridir. Yüzde 70’e varan bir yerli üretimi savunma sanayiinde yakaladık.

Türkiye kimin ne dediğine bakmadan istediği gibi operasyon yapabiliyorsa bunu savunma sanayiinde geldiğimiz noktaya borçluyuz.

Milletimizden en çok dua aldığımız politikalarımızdan birisi de sosyal yardım politikalarımızdır.

Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarında her alanda gelirleri ve refah seviyesini yukarı çıkardık.

Türkiye’yi onurlu ve gerçekten omurgalı dış politikaya sahip bir ülke konumuna yükselttik.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemizin geleceğine bıraktığımız en büyük miras olacaktır. Diyorlar ki “bu geleneğimize ters bir yapı.” Diyorlar ki biz Atatürk’ün partisiyiz. Acaba Gazi parlamenter demokrasi ile mi idare etmiştir ülkeyi? Dünyada şu anda gelişmiş ülkeler baktığımız zaman ya bakıyorsunuz başkanlık ya yarı başkanlık sistemi. Bunlar şu anda önde gelen sistemler olarak yer alıyor.

Dert başka. Dert kiminle geldi? AK Parti iktidarı ile bu cumhur ittifakının ortaklaşa getirmiş olduğu bir sistem. Bu rahatsız ediyor. Sonunda millete gidildi. Millet cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ dedi. Hani egemenlik kayıtsız şartsız milletindi? Bundan soran sizin konuşmanız lafı güzaftır.

‘Faiz oranlarını düşüreceğiz dedik’

Ülkemize geçtiğimiz ağustos ayından itibaren kurulan döviz kuru faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk. Faizi düşürdükçe enflasyon düşer dedim. Bu olduğu zaman büyüme hızlanır dedik.

Bakın şimdi bu sistem değişince önceki Merkez Bankası başkanını görevden aldık çünkü laf dinlemiyor adam. Yeni arkadaşımızla yola deva ettik. Faiz oranlarını düşüreceğiz dedik.

Faiz çünkü bir ülkenin kalkınmasına en büyük kötülüktür. Yatırımı durdurur ve sizin büyümenizi engeller. Bu adımlar atılınca hava değişti ve enflasyonda tek haneye geldik. Ve döviz kurunu nispeten stabil hale getirdik.

FETÖ acaba Amerika’da neden tutuluyor? Mahkemelerin verdiği 90’ı aşkın dosyayı gördükleri halde bunu neden orada saklıyorlar? Demek başka proejeler var.

DEAŞ’ın başı kendini öldürdü, tüm dünya ayağa kalktı. O sizin için ne kadar önemliyse FETÖ denilen terörist başı da bizim için o kadar önemli

Arınç’a KHK tepkisi: ‘Esefle karşıladım’

Partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın tartışma yaratan, “KHK uygulamaları bir faciadır” sözüne yanıt verdi.

Erdoğan AKP grup toplantısında yaptığı konuşma sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı:

13 Kasım’da planlanan ABD seyahati

Trump ile bir telefon görüşmemiz olacak. Görüşme sonrasında karar vereceğim.

Rusya’dan savaş uçağı alımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan savaş uçağı alımının gündemde olup olmadığına ilişkin bir soruya, ”ABD ile F-35 sorunu çözülmezse gereken adımları atarız. S400 alırken bir yerlere sormadık, aldık. Böyle bir şey yaparken de eğer alma kararını verirsek alırız” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek