İklim aktivistlerinden çocuk ayakkabılarıyla “normale dönüş” protestosu

İngiltere’de Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan krizin ardından, hükümetten çevreye daha duyarlı bir ekonomik kalkınma planı talep eden protestocular; Londra’nın en ünlü meydanlarından birine binlerce çocuk ayakkabısı bıraktı.

İklim aktivistleri, İngiliz hükümetinin corona virüs pandemisi nedeniyle uygulanan normalleşme planı kapsamında, çevreyi kirleten endüstrilerin yeniden açılmasını durdurmasını talep etmek için Londra’nın Trafalgar Meydanı’na 2 binden fazla çocuk ayakkabısı yerleştirdi.

“BUGÜN COVİD-19, YARIN İKLİM KRİZİ”

Kendilerine “Yok Olma İsyanı” (Extinction Rebellion) adı veren aktivist grup, Neslon Sütunu’nun gölgesinde, ayakkabıları meydanda sıralayarak, “Bugün Covid-19 bugün, yarın iklim. Şimdi harekete geç” yazılı bir pankart açtı.

Göstericiler, “Corona virüs iyileşmesi sırasında hükümeti iklim krizi üzerinde hareket etmeye çağırıyoruz, böylece çocuklar ve gençler gelecekte daha büyük bir krize maruz kalmayacaklar” açıklamasını yaptı.

Ayakkabıların, şehrin dört bir yanındaki insanlar tarafından bağışlandığı ve eylemin ardından yardım kuruluşlarına gönderileceği belirtildi.

“Covid-19 pandemisi çevre için büyük bir fırsat”

“Yok Olma İsyanı” iklim değişikliğini inceleyen bilim insanlarının öngördüğü yıkımı önlemek için modern dünyanın siyasi, ekonomik ve sosyal yapısına büyük bir değişiklik getirmek istediğini ve Covid-19 pandemisinin bu durum için büyük bir fırsat yarattığını açıkladı.