İktidar mültecileri sınıra taşıyor

Suriye devletiyle İdlib’de savaşan ve batıdan destek almaya çalışan AKP iktidarı, koz olarak yeniden mültecileri öne sürdü. İstanbul’dan binlerce mülteci gece boyunca Edirne sınırına taşındı.

Suriye devletiyle İdlib’de savaşan Türkiye, batıdan destek almak için koz olarak yeniden mültecileri öne sürdü. AKP’nin yönetimindeki belediyeler, otobüslerle mültecileri sınırlara taşıyor.

Ege kıyılarında deniz yoluyla Yunan adalarına geçişler olurken, Edirne’de ise Yunanistan ve Bulgaristan sınırına mülteci yığınağı oldu. Yunanistan’a geçmek için Pazarkule sınır kapısına getirilen yüzlerce mültecinin bekleyişi sürüyor. Mülteciler dün sabah saatlerinden beri otobüs ve minibüslerle Edirne’ye taşınıyor. Pazarkule sınır kapısında bekleyenlerin sayısı her dakika artıyor.

İstanbul’un Zeytinburnu, Esenler, Esenyurt, Fatih gibi ilçelerinde de dün gece kafile kafile sınıra mülteci taşındı. AKP’li belediyeler, valilikler ve kaymakamlıkların desteği yanı sıra hükümete yakın kimi dernekler de otobüs, otobüs mülteci taşıyor.

Otobüsler ek sefer koydu 

Öte yandan şehirlerarası taşımacılık yapan bazı firmalar Edirne’ye ek sefer koyarak sabaha kadar mülteci taşıdı.

Farklı kentlerden getiriliyor 

Farklı kentlerden de çok sayıda mülteci İstanbul’a getiriliyor.

Kaynak: MA