İmamoğlu: Cumhurbaşkanı ‘Bırakın bunları’ demek yerine bize destek olmalı

İBB Başkanı İmamoğlu, belediyedeki ‘israf’ olarak tarif ettiği yağma-talana değindi. İstanbul’da tasarruf ettiklerini dile getiren İmamoğlu, “İstanbul bütçesine eklediğimiz her kuruştan, ilk sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı” dedi.

Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü’nün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için verdiği yemekte siyasetçiler, sanatçılar ve gazeteciler buluştu. İmamoğlu burada gündemi değerlendirirken, Yenikapı’da sergilenen araçlar için ‘şov yapıyor’ eleştirilerine, “İsraf gözler önüne serilmiş, insanların içini yakmıştır. İnsanlar israfı böyle anlamıştır. 50 milyon liralık yıllık tasarrufu beğenmeyenlere söylüyorum. Bu tasarrufla bir yıl içinde İstanbul’un çocuklarına vereceğimiz sütün bedelini çıkarmış olduk” dedi.

İmamoğlu, İstanbul dışına yaptığı seyahatlere dair konuşurken, “Benim çok güvendiğim bir ekibim var. Çalışma prensiplerimi insanlar biliyor. Mesai mevhumum yoktur. Çocuklarımı görmek hakkım. Çocuklarını görmeyenlerde hata arasınlar” ifadelerini kullandı. İstanbul’a iki ayda hakim olunamayacağını vurgulayan İmamoğlu, “İnsanlar beni sanki 31 Mart’tan beri çalışıyormuşum gibi görüyor. İstanbul’un Gayrimenkul envanteri, mali envanter, araç ve personel envanteri yok. İstanbul’un tüm envanterini halka göstereceğiz” dedi.

AK Partililer, başka başkanların da araç tasarrufu yaptığını, ama İmamoğlu gibi sergilemediğini söylemişti. İmamoğlu, bu tespitleri “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Kaçak güreşmiyoruz. Yaptığımızı anlatıyoruz. Bu ekonomik krizde, bizim israfı engelleyerek, tasarruf ederek İstanbul bütçesine eklediğimiz her kuruştan, ilk sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı. 10.5 milyar TL’lik bütçe açığı 75 günlük tedbirle 7 milyara indi. 3,5 milyar TL tasarruf ettik. Bunları açıklayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Bırakın bunları’ demek yerine bize destek olmalı, eşlik etmeli, ‘hep beraber hesap soralım’ demeli. Merkezi hükümetin sırtından yük alıyoruz. Bu Türkiye’de başka bir dönemi başlatıyor” ifadeleriyle yorumladı.

Kaynak: Gazete Duvar