İmir: Binaya kayyum atadınız ama biz halkımızın arasındayız

Kentte 38 gündür devam eden Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, “Siz bizim dört duvar arasında belediyecilik yaptığımızı düşünerek bir binaya kayyum atadınız ama biz tüm sokaklarda evlerde eşbaşkanlarımız ile halkımızın yanındayız” diye konuştu. 

Kayyum atamalarına karşı Van’daki Demokrasi Nöbeti 38’inci gününde devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu İlçe binası önünde gerçekleşen nöbete, HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri ile TJA’lı aktivistler ve yurttaşlar katıldı. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” pankartının açıldığı nöbette Şırnak Milletvekili Nuran İmir konuştu.

‘Kürtler demokrasi adına tarihi günlere imza atıyor’

Türkiye’nin demokrasisini, hak, hukuk ve adalet onurunu HDP’lilerin savunduğuna dikkati çeken İmir, Kürt halkının dünyada demokrasi adına verdiği mücadele ile tarihi günlere imza attığını söyledi. Kürtlerin AKP ve MHP bloğunun kirli yüzlerini tekrar tüm dünyaya gösterdiğini ifade eden İmir, “Biz bu darbelere, yalanlara ve hilelere karşı hiçbir zaman diz bükmedik. Bugün Kürt halkı ve demokrasi adına mücadele yürütenler AKP ve MHP faşist bloğunun siyasi soykırım operasyonlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bugün Türkiye’deki adalet sisteminin anlamı ve önemi kalmamıştır. Bu ülkede yaşayan 80 milyon insanın kaderi bir tek insanın dudakları arasındadır” dedi.

‘İktidar 7 haziran’dan sonra akp’nin elinden çıktı’

Her halkın özgür yaşayabilme adına meşru demokratik savunmasını yapması gerektiğine vurgu yapan İmir, “Van sokaklarına her ay sandık koysalar da, Van halkı iradesini tayin edecek ve kararını belli edecektir. Siz, verdiğimiz demokrasi mücadelesinin önünü engel olamazsınız. Değil kayyum, feriştahı gelse bu iradeyi kıramayacak, teslim alamayacaktır. Siz 20 yıl da o koltuklarda otursanız halkımızın iradesini temsil edemezsiniz. Biz sizi tanımayacağız. Çünkü siz gaspçı ve talancısınız. İktidar 7 Haziran’dan sonra AKP’nin elinden çıktı. O günden bugüne bu iktidar askeri ve siyasi operasyonlarla, zulüm politikaları ile kendini var etmeye çalışıyor. Hak, hukuk adına var olan tüm şeyleri ortadan kaldırdılar. Bizim verdiğimiz bu mücadele tekrar bunları geri kazanmaya dönük bir insanlık mücadelesidir. Biz tüm şart ve zorluklara rağmen halkımızın iradesinin yanında olacağız” diye konuştu.

‘Her sokağı demokrasi okuluna çevireceğiz’

Kayyum darbesi ile kadın kazanımı olan eşbaşkanlık sisteminin hedef alındığını söyleyen İmir, dünya kadınlarına armağan edilen eşbaşkanlık sisteminden taviz vermeyeceklerini ifade etti. İmir, “Her sokakta ve evde eşbaşkanlık sistemini inşa ederek sokakları bir demokrasi okuluna çevireceğiz. Dört parça Kürdistan’da faşizme boyun eğmeyeceğiz. Biz her sokak ve alanda halkımızın yanında olacağız. Siz bizim dört duvar arasında belediyecilik yaptığımızı düşünerek bir binaya kayyum atadınız ama biz tüm sokaklarda evlerde eşbaşkanlarımız ile halkımızın yanındayız” diye konuştu.

Nöbet söylenen şarkılar ve atılan sloganlarla sona erdi.

Kaynak: M.A