‘İntihar’ denilerek kapatılan dosya yeniden açıldı

Çalıştığı iş yerinin 3. katından düşerek hayatını yitiren Aysun Yıldırım’ın ‘intihar’ denilerek kapatılan dosyası yeniden açıldı. Yıldırım’ın 3 tırnağında bir erkeğe ait DNA bulgusuna rastlandı

İstanbul’da 28 Şubat 2018 tarihinde Aysun Yıldırım çalıştığı iş yerinin 3. katından düşerek yaşamını yitirdi. 26 yaşında hayatını kaybeden Aysun’un ölümü ‘intihar’ denilerek kapatıldı. Ailesi ve avukatının çabası sonucu dosya yeniden açıldı ve Aysun’un 3 tırnağında bir kişiye ait DNA bulgusuna rastlandı. DNA’nın, Aysun’un çalıştığı iş yerinin müşterisi olan, eski sevgilisi olduğu iddia edilen O.T. isimli erkeğe ait olduğu tespit edildi. O.T. hakkında yakalama kararı çıkartıldı, ancak henüz yakalanmadı.

Aysun’un annesi ise, DNA’nın Yıldırım’ın patronunun arkadasına ve aynı zamanda müşterisi olan kişiye ait olduğunu belirterek, kişi hakkında yakalama kararı çıktığını söyledi.

‘Eksik inceleme, soruşturma yok’

Avukat Rukiye Leyla Süren de Aysun’un düştüğü yerde kan izi bulunamadığını, 17 metre yükseklikte bulunan pencerede de parmak izi bulunmadığını belirterek dosyanın yeniden açılmasında ısrarcı olduğunu belirtti.

Eksik inceleme yapıldığını kaydeden Süren, dosyaya ilişkin şunları söyledi:

“Bütün itirazlar yapılmasına rağmen hem savcılık hem mahkeme olayı intihar olarak kapatmış. Aileye başka bir seçenek kalmamıştı. Bunun üzerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na başvurdular. Dosyayı incelediğimde, maktul ortadayken hangi soruşturmalar yapılması gerekiyorsa bu soruşturmaların maalesef yapılmadığını, eksik bir inceleme ile ‘intihar’ denilerek kapatıldığını gördüm.”

Yıldırım ailesi, ölüm anına ve sonrasına yönelik delil saklayan ve orada bulunan kişilerle ilgili de suç duyurusunda bulundu.